Eränkävijät: Mätänevällä zombikalalla voi tienata poskettomia summia

Eränkävijöiden yhdeksännellä kaudella tutustutaan haitalliseen vieraslajiin kyttyräloheen.
Eränkävijöiden yhdeksännen kauden toisessa jaksossa tehdään töitä lajien ja ympäristön suojelun eteen.
Jaksossa Manu Soininmäki on pyydystämässä ystävänsä kanssa Tenojoella kyttyrälohta. Venäjältä rantautunut haitallinen vieraslaji voi olla tulevaisuudessa rahasampo.
Mauno kertoo jaksossa, että laji on lähtöisin Alaskasta. Venäläiset istuttivat niitä 1950-luvulla omille alueilleen, ja sen myötä laji on levinnyt pikkuhiljaa Suomen puolelle.
- Kyttyrälohta on alkanut ilmenemään entistä enemmän. 2017 niitä tavattiin 5000. 2023 ainakin 60 000, Mauno selventää Eränkävijöissä.
Jaksosta ilmenee, että kyttyrälohen tullessa kudulle se mätänee ja kuolee. Se saattaa vielä liikkua vedessä, vaikka lajitoveri olisi purrut sitä. Kyttyrälohet ovat aggressiivisia ja ne syövät toisiaan.
- Selkäranka saattaa näkyä, niin silti liikkuvat. Juuri niin kuin zombit, Maunon kanssa lajia pyydystävä paikallinen kertoo jaksossa.
Mädäntyessään lajia ei kannata syödä suihinsa, vaan parhaimmillaan se on heinäkuussa. Mädäntyessään kyttyrälohi voi olla kuitenkin kallisarvoinen, nimittäin kyttyrälohen mädistä maksetaan jopa 150 euroa.
- Venäjällä Kuolon niemimaalla kyttyrälohi on arvokkaampaa kuin Atlantin lohi, paikallinen kertoo jaksossa.
Jaksossa Jouni Järvelin ja Emma Krupula kohtaavat myös mädäntyneitä kyttyrälohia Norjan Finnmarkissa. Teemu Sirkkala ja Mima Jämsä tekevät puolestaan osansa luonnonsuojelun eteen kunnostamalla kosteikkoja.
Eränkävijät katsottavissa Yle Areenassa. Sunnuntaisin TV1-kanavalla klo 18.15.