Mikko Koivu kuvasi vääriä kappaleita – hiiltyi juristin grillauksessa

Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa käsiteltiin Helena Koivun saamia rikossyytteitä tiistaina 21. lokakuuta.
Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa käsiteltiin Helena Koivun saamia rikossyytteitä tiistaina 21. lokakuuta.
Videolla Mikko, Natalie ja Helena Koivun rikosoikeudenkäynti.
Yksi syytteistä koski kotirauhan häirintää. Mikko ja Natalie Koivu väittivät Helena Koivun soittaneen Turun Kakskerran huvilassa musiikkia niin kovaa, että se häiritsi heidän kotirauhaansa.
Mikko kuvaili musiikinsoiton myös pelästyttäneen heidät.
Tapahtuma-ajankohtana oli viime vuoden juhannus ja sen jälkeiset ajat.
”Viestitti kappalevalinnoilla”
Mikko kertoi, että Helena Koivu oli soittanut seuraavia kappaleita, Imagine Dragonsin Thunder, AC/DC:n Highway to Hell ja Eminemin Without Me puolentoista tunnin ajan.
– Ensin oltiin kahdestaan Natalien kanssa talossa. Olimme nukkumassa, kun musiikki alkoi pauhata kello 5 aamulla. Luulin, että joku murtautui sisään. Hän laittoi täydet volyymit päälle, Mikko kertoi.

Mikon avustaja Juha Manner kysyi, miten Mikko tiesi, että kyseessä oli juuri Helena Koivu.
– Hän oli vierasmökissä siihen aikaan ja ne biisivalinnat.
Mikon näkemyksen mukaan näillä tietyillä biisivalinnoilla Helena halusi viestittää hänelle ja Natalielle. Mikko väitti, että Helena olisi sanonut Natalielelle jo aiemmin ”straight to hell”.
Omassa kuulemisessaan Helena kiisti koskaan sanoneensa näin.
Videoi musiikin soittamista
Mikon mukaan musiikilla häiriköintiä tapahtui kolme kertaa.
Kertojen määrä jäi hieman epäselväksi, sillä ilmeisesti Mikkokaan ei aivan tarkasti muistanut kyseisiä tapahtumia.
– Viikon päästä sama ralli jatkui, sama musiikki taas pauhaa. Meillä oli silloin ystäväperheitä lapsineen kylässä, mutta onneksi Natalie sai äänet nopeasti pois, Mikko kertasi.
Mikko oli toimittanut todistusaineistoksi kuvaamiaan videoita, joissa musiikki pauhasi.
Oikeudessa katsottiin muutamia erittäin lyhyitä, muutamien sekuntien pituisia videoklippejä, joista ei muodostunut tarkempaa näkemystä kokonaisuudesta.
– Videoilta ei näy, kuinka kovana musiikki soi, Mikko selitti oikeudessa.
Heikko musiikkituntemus
Kun Helena Koivun asianajaja aloitti Mikon grillaamiseen, todistusaineisto koki vakavan inflaation.
– Te olette nimenomaan nämä biisit tunnistaneet Helenan soittamiksi, niin miksi ette ole sitten näitä kappaleita videoineet, vaan olette toimittaneet todisteiksi jotain aivan muita kappaleita.
– Eikös siinä alussa ole tää Thunder, ajattelin että se riittää, Mikko selitti.
Mikko myönsi suoraan, ettei hän tunnistanut videoklipeissä olevia kappaleita. Myös hänen avustajansa Manner myönsi, ettei hänelläkään riitä musiikkituntemusta kommentoidakseen kyseisiä videoklippejä.
– Kuvasitte näitä videoita todistelutarkoituksessa, mutta kuvasitte vääriä kappaleita. Vaikka nimenomaan kerroitte tietävänne, että aiemmin mainitsemanne kappalevalinnat olivat nimenomaan Helenalta tulleita viestejä, Kuivasaari ihmetteli.
Sananvaihdoissa äänet hieman kohosivat, ja jopa oikeuden puheenjohtaja puuttui hetkellisesti keskusteluun.
Hetkellisesti salissa sekä Mikko Koivu että Helena Koivun juristi puhuivat toistensa päälle.
– Saanko puhua loppuun, Mikko kyseli selvästi hiiltyneenä.
Kuvakaappaustodiste katosi
Salissa käytiin keskustelua myös siitä, miten Helena Koivu olisi käytännössä päässyt soittamaan musiikkia Kakskerrassa.
Mikko kertoi nähneensä Spotifysta, että Helena Koivu soitti kyseisenä aikana musiikkia.
– Olette poliisikuulusteluissa kertoneet, että teiltä löytyy kuvakaappausta tästä. Missä se kuva nyt on, Kuivasaari kovisteli.

– Toisessa poliisikuulustelussa kerroitte, ettette löytäneet kuvaa enää, miten sattuikin.
Mikko oli kertonut poliisikuulusteissa häiriköinnin loppuneen, kun Mikko otti Helenalta ”netit pois”.
Ei ymmärtänyt kysymystä
Silti poliisikuulustelujen loppulausunnoissa Manner kertoi päämiehensä joutuneen kuukautta myöhemmin jälleen Helena Koivun musiikkisoitannan uhriksi.
Sen mukaan Helena olisi tällä kertaa soittanut musiikkia Yhdysvalloista käsin, vaikka hänet oli jo kuukautta aiemmin ”poistettu netistä”.
– Herää kysymys, miten Helena Koivu on silti pystynyt ohjaamaan teidän musiikkilaitteita toiselta puolelta maailmaa?
Mikko ei osannut vastata kysymykseen ja joutui pyytämään kysymystä muutamaan kertaan uudestaan.
– En osaa sanoa, mutta oletin ettei aikuinen ihminen enää tekisi näin, kun on lapsiakin talossa.
– Tekniikassa en ole hirveän hyvä, Mikko myönsi.
Muillakin pääsy Spotifyyn
Mikko kertoi auliisti myös sen, että esimerkiksi huoltomiehellä on pääsy Kakskerran Spotifyn.
– Mitä hän sillä tilillä tekee? Soitteliko hän musiikkia ollessaan Kakskerrassa, Helenan juristi ihmetteli.
Tämän Mikko kuitenkin kiisti, mutta huoltomiehen Spotifyn käyttö jäi epäselväksi.
Kuivasaari ihmetteli myös sitä, miksei Mikko ole hankkinut yhtään todistajaa paikalle, esimerkiksi tapahtuma-aikaan paikalla olleita ystäväperheitä. Edes Nattie-vaimo ei ollut todistajana.
– En halua sotkea tähän yhtään ulkopuolista ihmistä, Mikko vastasi tiukasti.
Helena Koivu kiisti syyllisyytensä kotirauhan häirintään, kuten myös varkauteen sekä salakatseluun.
Ei todisteita varkaudesta
Loppupuheenvuorossa Helena Koivun juristi kiinnitti huomiota juuri siihen, että tapahtuma-aikana monelle muullakin kuin huoltomiehellä oli ollut pääsy kyseiselle Spotify-tilille.
– Ehkä joku lapsista on saanut aikaan soimisen, josko se on edes soinut, Kuivasaari totesi.
Kuivasaari totesi myös, ettei 500 euron arvoisen kaiuttimen varkaudesta ole yhtään todistetta.
– Näyttö on tässä entistä olemattomampi. Ei ole edes merkkiä, mallia, ei edes tekoaikaa kolmen kuukautta tarkemmalle ajalle. Kyseessä on miljoonakiinteistö, jossa videovalvonta, mutta ei yhtään valokuvaa todisteena varkaudesta.
Salissa keskusteltiin paljon myös Kakskerran omistussuhteisiin liittyvistä asioista.
Syyttäjän näkemyksen mukaan myös Mikko ja Natalie Koivu ovat tapahtuma-aikaan nauttineet kotisuojan piiristä, joten siksi Helenan salakuvaamisesta tulisi rangaista.
Helenan juristi puolestaan vetosi siihen, että kyseessä on ollut Helenan pysyvä koti, jolloin myös hän on nauttinut kotisuojan piiristä.
Syyttäjä vaatii Helena Koivulle yhteistä sakkorangaistusta kolmesta rikoksesta.
Tuomio annetaan kansliatuomio 21.11.2025 klo 14.