Katso logo

Katsojat lyttäävät Ylen sarjan: "Kliseinen naiskuva"

Katsojat lyttäävät Ylen sarjan: 'Kliseinen naiskuva'
Lolita Lobosco

Lolita Loboscoa verrataan toiseen italialaissarjaan, joka vaikuttaisi miellyttävän katsojia enemmän.

Mainos
Mainos päättyy

Italialaista draamasarjaa Lolita Loboscoa on seurattu Ylen kanavilla kesästä lähtien.

Dekkarisarja perustuu Gabriella Genisin dekkareihin, joissa menestynyt apulaispoliisi palaa pohjoisesta lapsuutensa idyllisiin maisemiin. Nokkela ja näyttävä poliisi tutkii raakoja rikoksia ja taistelee seksismiä vastaan, mutta kotikaupungin asukit tuntevat hänet yhä rikollisen isänsä määrätietoisena tyttärenä.

Katsojat ovat kommentoineet sarjaa Yle Areenan Facebook-sivulla. Sarjaa on verrattu useampaan otteeseen toiseen italialaissarjaan, nimittäin Syyttäjä Imma Tataranniin. Osa katsojista kertoo kyllästyneensä Lolita Loboscoon melko nopeasti.

– Katsoinhan sen, mutta Tataranni parempi, Rauni vertaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Hyvä sarja, vaikka ei mielestäni ihan Imma Tatarannin veroinen. Hyvät näyttelijät, sujuvat tarinat ja kaiken kruunaa upeat Barin näkymät. Henkilöhahmoista suosikkini on kiltti ja hyväntahtoinen Raffaello ”Lello” Esposito, joka rimpuilee mamman ja tyttöystävän välissä. Lopulta kuitenkin vietetään häät, Tuula tuumaa.

– Kliseinen juoni, mutta toteutettu hienoilla maisemakuvilla sekä rikospäällikkö Lolitan filosofisilla pohdinnoilla. Olisin toivonut onnellista loppua lapsuuden ihastuksen kanssa. Sekin ratkaisu etukäteen aavistettavissa, Arja analysoi.

– Katsoin melkein ensimmäisen osan, en ainakaan vielä innostunut, Gitta kertoo.

– Yllättäen tämä ei valloittanut sydäntäni ollenkaan, ehkä suomalaiselle liian klisheinen naiskuva ja machoilu ei maistu, Sirpa summaa.

Lolita Loboscon roolin näyttelee Luisa Ranieri.
Lolita Loboscon roolin näyttelee Luisa Ranieri.

– Aika persoonattomia tämä ja Fosca, Tataranni paljon parempi! Marja sanoo.

Mainos
Mainos päättyy

– Voisivat jättää Italiassa sarjat tekemättä. Ovat vaan niin huonoja, Malle toteaa.

Tällä hetkellä Yle Areenassa on katsottavissa sarjan kaksi ensimmäistä kautta, ja Teema & Fem -kanavalla seurataan toista kautta. Kolmas kausi on jo Italiassa esityksessä, mutta Ylellä sitä ei ainakaan toistaiseksi nähdä.

– 3. kaudesta ei ole meillä vielä tietoa, mutta toivotaan että saataisiin sekin jossain kohtaa Areenaan, Ylen edustaja kommentoi Facebook-ketjuun.

Sarjalla on myös vankka kannattajakuntansa, monet näet kehuvat sarjan ”hömppämäistä” otetta ja idyllisiä maisemia.

– Koukkuun jäin, tykkään, Kaarin kertoo.

– Etelä-Italian elämä on niin mukavan näköistä, että on pakko katsoa, kuten Immakin. Maisemat ovat mahtavia, Raija ynnää.

Mainos
Mainos päättyy

– Ihan jo pelkästään miljöön takia katson, ah, Italia, Anu sanoo.

Lolita Lobosco Yle Areenassa ja Teema & Fem-kanavalla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan