”Yksin en olisi selvinnyt” - Sauli Koskinen avoimena suuresta surustaan: Isän kuolema lähensi välejä siskoihin!

Tosi-tv-tähti Sauli Koskisen, 33, loppuvuotta on varjostanut suuri suru. Big Brother -kisasta tutun Saulin isä menehtyi lokakuussa nopeasti edenneeseen syöpään.
Isästä puhuminen on sympaattiselle tv-persoonalle edelleen vaikeaa.
– Kesä ja syksy oli raskasta aikaa. Edelleen on paljon käytännön asioita hoidettavana siihen liittyen, kuten perunkirjoituksia ja kuolinpesäasioita, Sauli huokaa Seiskalle.
Selviytyjät-tähti Sauli Koskisen suuri suru: isä menehtyi syöpään
Saulin tukena surussa ovat olleet hänen kolme siskoaan.
Hän osallistui burleskitaiteilijana tunnetun isosiskonsa Saana Koskisen, 36, kanssa joulun alla Haluatko miljonääriksi? -ohjelman julkkisjakson kuvauksiin. Kaksikko keräsi varoja Syöpäsäätiölle.

– Uskon, että isä olisi ylpeä meidän osallistumisestamme. Jos faija olisi ollut elossa, olisimme kutsuneet hänet kannustusjoukkoihimme, Sauli sanoo.
Innostui keltaisesta! Tosi-tv-tähti Sauli Koskinen piipahti heräteostoksilla – kuva!
Sauli kuuli isänsä syöpädiagnoosista viime keväänä. Samoihin aikoihin hän matkusti Filippiineille Selviytyjät-ohjelman kuvauksiin. Ohjelma esitetään keväällä.
– Ei siinä hirveästi lähtöä tullut mietittyä, kun faijakin näytti vihreää valoa ja rohkaisi reissuun.
Selviytyjät lähtevät tänään kuvauksiin - Sauli Koskinen julkaisi riehakkaan kuvan seurueesta! Katso!
Sisarukset hoitivat isää kotona tämän toivomuksesta loppuun asti.
– Hoidimme häntä vuorotellen. Viimeisen viikon istuin isän sängyn vierellä 20 tuntia putkeen. Tein ristipistotöitä ja juttelin isälle, Saana muistelee.
– Kaikki asiat ehdittiin puhumaan selviksi, Sauli myöntää.
Isän saattohoito lähensi sisarusten välejä.
– Olemme olleet aina läheisiä, mutta nyt meistä on tullut superläheisiä. Ei tällaisesta olisi yksin selvinnyt, vaan koko perheen voimin olemme tukeneet toisiamme, Sauli kiittelee.
– Helpotti, kun sai jakaa murheen ja vastuun, Saana lisää.
Surun käsittelemisessä auttaa vain aika.
– Elämässä on vain pakko mennä eteenpäin, Sauli tunnustaa.
LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!