VilleGalle oli polttaa itsensä loppuun – Vain elämää -tähti paiskasi mikrofonin lattialle ja poistui kesken keikan!

Joulukuussa tulee 10 vuotta siitä, kun helsinkiläinen ilmastointiasentaja latasi kaverinsa kanssa omatekemänsä musiikkivideon YouTubeen.
Sen jälkeen VilleGallen ja Jaren luoma räppilumipallo nimeltä JVG alkoi vyöryä vastustamattomasti kohti megamenestystä. Kultalevyjä on sadellut ovista ja ikkunoista, eikä VilleGallenkaan ole sen koommin tarvinnut tehdä ilmastointiasennuksia elääkseen.
– Ollaan tehty Jaren kanssa hulluna hommia, 6–7 albumia ja varmaan 1 000 keikkaa. Se on ollut hemmetin hienoa mutta samalla myös kuluttavaa, 31-vuotias rap-tähti tunnustaa Seiskalle.

Oli sitten lääkäri, hitsari tai räppäri, ihanneammatissakin saattaa piillä sudenkuoppa. Kun työnteko maittaa eikä kukaan ole polkemassa jarrua, voi ajaa itsensä uuvuksiin.
– Olemme nuoria ja ahkeria jätkiä. Olemme tykänneet tehdä töitä, perustaneet levy-yhtiön ja puuhailleet kaikenlaista. On tapahtunut paljon kivoja juttuja, ja niitä juttuja on ollut kiva tehdä. Mutta välillä on lepääminen unohtunut, VilleGalle myöntää.

– Sitten voikin käydä niin, että on 10 vuoden jälkeen otsa kurtussa.
Tästä saadaan konkreettinen esimerkki Nelosen Vain elämää -ohjelmassa, jossa vietetään tänään perjantaina VilleGallen päivää. Räppäri kertoo tv-kameroille eräästä välikohtauksesta viime kevään Rukan-keikan yhteydessä.
– Pari biisiä ennen keikan loppua heitin mikrofonin lattialle ja lähdin vaan hotellihuoneeseen. Oli tosi vaikeaa myöntää itselle, että täytyy pitää taukoa, tai voi tapahtua jotain vakavampaa, räppäri kertoo ohjelmassa.
– Onneksi tajusimme sitten pitää sitä taukoa. Siihen saakka olimme kuitenkin heittäneet sen 100 keikkaa vuodessa. Kyllähän ihminen väsyy sellaiseen, VilleGalle huokaa nyt Seiskalle.