Tuore Miss Suomi -finalisti kärysi rattijuopumuksesta! Viivi Altonen: "Se oli tosi ajattelematonta minulta"

Tuore Miss Suomi -finalisti, tamperelainen Viivi Altonen, 23, jäi muutama vuosi sitten kiinni rattijuopumuksesta. Hän puhalsi kiinniottohetkellä alkometriin 0,52 promillea, kun rattijuopumuksen raja on 0,5 promillea.
Hän sai teostaan sakot.
– Se oli tosi ajattelematonta toimintaa minulta ja opetti sen, etten lähde enää ikinä ajamaan autoa, kun olen juonut edes yhden lasin viiniä, Viivi kertoo.
Katso: Huh, mitä kaunottaria! Tässä ovat Miss Suomi 2020 -finalistit - sensuellit bikinikuvat!
Viivi osallistui Miss Suomi -kisoihin jo vuonna 2016 ja ylsi peräti finaaliin asti. Kisa kuitenkin jäi kesken, kun missiorganisaatiolle selvisi hänen rattijuopumustaustansa. Seiska uutisoi asiasta tuolloin tuoreeltaan.
Nyt Viivi kertoo, että hän jättäytyi kisasta omasta päätöksestään.
– Tapahtuneesta oli kulunut tuolloin sen verran vähän aikaa, että näin jättäytymisen parhaaksi vaihtoehdoksi. Tapahtunut ei voi kuitenkaan kaataa haaveitani, sillä olen rangaistukseni kärsinyt. Maksoin sakot ja korttini oli kaksi kuukautta hyllyllä.
Äänestä: Kuka on suosikkisi uudeksi Miss Suomeksi? Katso bikinikuvat ja äänestä!