Perhe ja esikoispoika rauhoittivat huippukokki Sauli Kemppaisen – ”Aiemmin mietin vain omaa persettäni!”

Hell’s Kitchen -ohjelmasta tuttu huippukokki Sauli Kemppainen, 49, esitteli Seiskalle uuden Berliiniin avaamansa ravintola Savun.
Tärkein syy oman ravintolan perustamiselle oli Saulin muuttunut elämäntilanne.
Kun Seiska tapasi vapautta rakastavan kokin neljä vuotta sitten, tämä takasi, ettei koskaan hankkisi perhettä tai menisi naimisiin. Nyt Sauli on kihloissa ja 2,5-vuotiaan pojan isä.
– Kun Andreas syntyi, kaikki oli vihdoin selvää. Perhe sai minut asettumaan aloilleni. En voi enää lähteä yhtäkkiä Japaniin vuodeksi töihin.
Huippukokki Sauli Kemppainen johtaa ökyravintolaa Moskovassa - kuvat!
Sauli myöntää, että ennen lapsen syntymää hän eli itsekeskeistä elämää.
– Aiemmin mietin vain omaa persettäni, koska muuta ei ole tarvinnut ajatella. Reissumiehelle on ollut ihan uutta, että pikkumies pyörii jaloissa joka aamu. Olen kasvanut hirveästi ihmisenä. Tuuli-rakas on tuonut elämääni turvallisuutta ja vastuunkantoa.