Presidentti Sauli Niinistö tarvitsi lohdutusoluen presidentti Donald Trumpin ja presidentti Vladimir Putinin Suomen-vierailun jälkeen.
Seiskan tarkkasilmäinen lukija bongasi presidentti Niinistön Helsingin Katajanokalla sijaitsevan ravintola Holidayn (nimi korjattu artikkeliin 18.7.) terassilta eilen maanantaina illalla. Seiskan tietojen mukaan Niinistö oli kaikkea muuta kuin hyvillä mielin.
− Presidentti näytti maansa myyneeltä ja todella pettyneeltä, Seiskalle kerrotaan.
Lue myös: Pääsikö Donald Trumpilta muheva vitsi? Sauli Niinistön ilme kertoo kaiken – katso!
Silminnäkijän mukaan presidentti Niinistön ja hänen seurueensa pöydässä oli viinipullo ja useita muita alkoholijuomia.
− Niinistön edessä oli oluttuoppi. Pöydässä ei näkynyt kahvikuppeja.
Seiskan lukijan mukaan presidentti Niinistö seurueineen sai viettää murheellista hetkeään rauhassa.
− Paikalla oli muutenkin todella vähän ihmisiä. Niinistö sai olla rauhassa. En itsekään käynyt tervehtimässä presidenttiä, koska hän oli niin pettyneen näköinen.
.
.
.
Artikkelia muokattu keskiviikkona 18.7.: Niinistö kävi maanantaina oluella ravintola Holidayssa, Helsingin Katajanokalla.