Koronasuosituksista viis veisannut Sara Sieppi vakuuttaa: Olen baarissa ystävien kanssa erillään muista!

Sara Sieppi
Mainos
Mainos päättyy

Tuorein Seiska kertoi tilanteesta, jossa railakkaasti juhlinut julkkisseurue ei tuntunut välittävän koronasuosituksista. Seurueeseen kuuluivat muun muassa sometähdet Sara Sieppi ja Sabina Särkkä sekä autourheilija Emma Kimiläinen ja takavuosien BB-tähti Sauli Koskinen.

Seurue aloitti juhlimisen helsinkiläisessä huippuhotellissa, jonka jälkeen he siirtyivät illalliselle Muru-ravintolaan. Aterioinnin päätyttyä konkkaronkka lähti tepastelemaan tiiviissä ryppäässä Fredrikinkatua pitkin. Nauru raikui, ja someen ilmestyi toinen toistaan vauhdikkaampia videoita.

Yhteistä kaikille juhlijoille oli se, ettei kukaan käyttänyt maskia.

Valtion koronakasvoksi ryhtynyt Sara Sieppi biletti ilman maskia – paljastavat paparazzikuvat Seiskassa!

Maskitta rellestäminen on Saralle varsin noloa, sillä synttäribileitä seuranneena päivänä valtioneuvosto julkaisi Instagram-tilillään kuvan, joka paljasti Saran ryhtyneen valtion koronamannekiiniksi.

Mainos
Mainos päättyy

Näyttävässä studiokuvassa Sara poseeraa musta maski kasvoillaan, ja saateteksti kertoo viidestä koronan tärkeimmästä torjuntakeinosta, kuten maskin käytöstä ja turvaväleistä.

Valtioneuvoston kansliasta kerrottiin Seiskalle, että Sara tuli mukaan kampanjaan tammikuussa. Valtioneuvoston mukaan kampanjaan on pyritty valitsemaan sellaisia julkkiksia, jotka sitoutuvat noudattamaan koronasuosituksia.

Oho, missikaunotar Sara Siepiltä yllättävä ilmoitus somessa: "Nähdään viikon päästä"

Seiska tavoitti Saran maanantaina kommentoimaan suosituksien noudattamista.

Kuinka aktiivisesti itse käytät koronamaskia vapaa-ajallasi?

– Julkisilla paikoilla, kuten esimerkiksi kauppakeskuksissa, ruokakaupoissa ja postissa, Sara kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Entä jos käyt vaikka baareissa?

– Jos olen ollut baarissa, olen ollut siellä muutaman ystävän kanssa erillään muista ihmisistä turvavälit huomioon ottaen, Sara vakuuttelee Seiskalle.

Uhkeat bikinikuvat! Missikaunotar Sara Sieppi yllätti ystävänsä hemmottelupäivällä – Rosanna Kulju oli kaverinsa suunnitelmista täysin pimennossa

Suomen valtioneuvostolla eli hallituksella on käynnissä Viisi valttia -somekampanja, jossa kansalaisia neuvotaan koronan ehkäisyssä. Mainoksissa muistutetaan muun muassa turvavälien, käsihygienian ja kasvomaskin tärkeydestä.

Hallituksen sometiimi on etsinyt mainoskasvoiksi julkkiksia, jotka itsekin noudattavat koronasuosituksia. Mukana ovat Sara Siepin lisäksi muun muassa Aira Samulin, Paula Koivuniemi, Michael Monroe ja Jukka Hildén. Yhteensä julkkiksia on kampanjassa 40.

Julkkikset eivät saa kampanjaan osallistumisesta rahaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Koronasuosituksista viis veisannut Sara Sieppi vakuuttaa: Olen baarissa ystävien kanssa erillään muista!