Kohukansanedustaja sairaalan sinisissä: Hussein al-Taee ilahtui vieraista kesken sairaalahoidon – kuvat!
SDP:n ensimmäisen kauden kansanedustaja Hussein al-Taee, 35, on ollut yksi kevään puhutuimpia poliitikoita Suomessa.
Kohu al-Taeen ympärillä alkoi eduskuntavaalien jälkeen, kun hänen vanhat, halventavat some- ja blogikirjoitukset homoista, juutalaisista ja somaleista ja sunnimuslimeista tulivat julkisuuteen. Hussein tunnusti kirjoitukset vapun alla.
Kohu myös laajeni kansainväliseksi, kun israelilaiset uutistoimistot siteerasivat Husseinin kirjoituksia, joissa hän rinnastaa Israelin terroristijärjestö Isisiin.
Toissa viikolla SDP tiedotti al-Taeen joutuneen vappuaattona sairaalahoitoon, mutta hänen hoitopaikkaansa ei kerrottu julkisuuteen.
Husseinin rasistisia kirjoituksia ei sen vuoksi käsitelty puolueen eduskuntaryhmässä.
Mediat: SDP:n kohukansanedustaja Hussein al-Taee on sairaalahoidossa eikä osallistu eduskuntatyöhön!
– Viime viikot ovat olleet erittäin kovia al-Taeelle, ja siihen tämä sairaalahoito liittyy, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman sanoi tiedotustilaisuudessa toissa viikon torstaina.
Hussein bongattiin Peijaksen sairaalasta Vantaalta toissa perjantaina puolen päivän aikaan. Silminnäkijöiden mukaan sairaalavaatteissa ollut Hussein jutteli pääaulassa kahden naisen kanssa ja näytti varsin hyvinvoivalta.
– Husseinilla luisti juttu erittäin hyvin. Hän hymyili naisille ja välillä nauroikin iloisesti, Seiskalle kerrotaan.
Seiskan paparazzi kävi samana iltana pyörähtämässä sairaalassa. Paikan päällä selvisi, että Hussein oli yhä sairaalahoidossa. Olemus kieli sen puolesta, että hän oli jo toipumaan päin.
Hussein tapasi illan aikana useita vieraita. Miehet istuivat pitkät tovit sairaalaan kahvilassa ja kävivät kovaäänistä keskustelua.
Hussein puhui ja hymyili paljon sekä repesi useaan otteeseen myös nauramaan täydestä sydämestään.
Sairaalavaatteissa kulkenut Hussein myös pyörähti pihalla happihyppelyllä. Ulkonakaan hymy ei hyytynyt, vaan hän näytti hyvin iloiselta. Hussein myös hyvästeli kaverinsa reippaasti ja halasi näitä antaumuksella.
Seiska ei tavoittanut Husseinia kommentoimaan vointiaan.
– Hän on yhä sairauslomalla, joten häntä ei nyt tavoita, eduskunta-avustaja Matti Sadeniemi lausui viime viikon maanantaina Seiskalle.