Kaviaaria ja votkaa pöytään! Julkkiskokit Hans Välimäki ja Kari Aihinen kilpailivat huomiosta – kuva!
Julkkiskokkien Hans Välimäen ja Arto Rastaan uudessa Penélope-ravintolassa Helsingissä riitti kuhinaa viime torstaina.
– Hans itse kantoi kaviaaria, votkaa ja muita herkkuja pöytään, jossa istuskeli muun muassa Kari Aihinen. Huippukokit tuntuivat kilpailevan huomiosta, naapuripöydästä naureskellaan.
Ravintolan avaamisen yhteydessä Hans myönsi Seiskan haastattelussa, että ravintolaprojekti on ollut valtava taloudellinen panostus.
– Minusta meillä on järkevä panostus, mutta on tämä vain valitettavan kallista. Törmäsimme matkan varrella moniin säännöksiin, jotka ovat aiheuttaneet lisäkustannuksia.
Hansin tavoite on tehdä Penélopesta klassikko, jonne ihmiset palaavat vuodesta toiseen. Mahdolliseen menestykseen hän suhtautuu maltillisesti.
– En usko, että kenelläkään suomalaisella on työssään rikastumisen vaaraa, ellei käy hirveää tuuria. Kyllä viranomaiset puuttuvat peliin, jos yrittäjä uhkaa vaurastua, Hans kertoi Seiskalle ennen uutuusravintolan avaamista.
Uuden ravintolan avannut Hans Välimäki ylistää Maria-vaimoaan: Kritiikki tarjoillaan kylmänä!
LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!