Huippuravintolan keittiötä luotsaava Pipsa Hurmerinta murskaa stereotypioita: ”Vähempikin ryömiminen roskisten takana olisi riittänyt!”

Pipsa Hurmerinta on keittiömestari.
Mainos
Mainos päättyy

Entinen huippumalli Pipsa Hurmerinta, 43, työskentelee keittiömestarina Sikke Sumarin perustamassa Sikke’s-ravintolassa.

Stereotyyppisesti ravintoloiden kettiöitä pidetään miesten valtakuntana.

Käsitystä on vahvistettu tarinoilla Marco Pierre Whiten ja Gordon Ramsayn kaltaisista keittiömestareista, jotka huutavat, heittelevät kattiloita ja pahoinpitelevät kokkeja ruuanlaiton lomassa.

”Emme edes tunteneen toisiamme kovin hyvin!” Sikke Sumari ja Pipsa Hurmerinta avasivat yhdessä ravintolan!

Klisee on onneksi murtumassa, ja monet naiset kipparoivat nykyään huippuravintoloiden keittiöitä.

Mainos
Mainos päättyy

Pipsa Hurmerinta sanoo, että tie vastuuasemaan on edelleen naiselle huomattavasti kivisempi.

Sikke Sumaria ja Pipsa Hurmerintaa yhdistää samanlainen huumorintaju.
Sikke Sumaria ja Pipsa Hurmerintaa yhdistää samanlainen huumorintaju.

– Kyllä naisen on tehtävä aina enemmän. Jos olisin Sampsa Hurmerinta, vähempikin ryömiminen roskisten takana olisi ehkä riittänyt. Ei tämä ala ole helppoa naiselle, mutta ei se ole missään muuallakaan. Kovalla duunilla pärjää.

Ex-huippumalli Pipsa Hurmerinta palasi Suomeen ja kouluttautui kokiksi – ”Tajusin, ettei täällä entinen malli tee töitä ilman papereita!”

Pesti keittiömestarina tarkoittaa Pipsalle paitsi vastuuta ravintolan ruokalistasta myös keittiön henkilökunnasta.

Johtajana hän vaalii hyvää fiilistä.

Keittiömestari Pipsa Hurmerinta ei pelkää kysyä neuvoa kokeneemmilta alaisiltaan.
Keittiömestari Pipsa Hurmerinta ei pelkää kysyä neuvoa kokeneemmilta alaisiltaan.
Mainos
Mainos päättyy

– Kerran huusin keittiössä leikilläni yhdelle kokille. Hän sanoi, etten ole koskaan huutanut, vaikka ehkä pari kertaa olisi ollut paikallaan. Vastasin, etten jaksa karjua aikuisille ihmisille.

– En halua johtaa mitään lastentarhaa. Kun kerran lähtee sille linjalle, että huutaa tai puhuu rumasti, siitä kierteestä on tosi vaikea enää päästä pois, Pipsa tietää.

Sikke Sumarin kanssa avattu ravintola on ollut Pipsa Hurmerinnalle raskas projekti – ”En ole ollut aiemmin päivääkään oikeissa töissä!”

Pipsalla on yli kymmenen vuoden ura ruoka-alan yrittäjänä, mutta ennen aloittamistaan Sikke’sissä hänellä ei ollut juuri kokemusta ravintolatyöstä.
Pipsa myöntääkin auliisti, että joissakin asioissa hän on tukeutunut itseään kokeneempiin alaisiin.

– Minua ei ole haitannut kysyä, miten joku asia pitäisi tehdä. Onneksi on sen verran kilometrejä takana, ettei oma ego ole esteenä. Haluan myös osallistaa koko keittiön ruokalistan suunnittelussa.

– Jos jotain olen oppinut elämässäni, niin sen, että ympäröi itsesi aina itseäsi fiksummilla ihmisillä, Pipsa toteaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan