Aviokriisin selättänyt tangopari Tiina Räsänen ja Petri Hervanto: Yritimme elää kuin normaalit perheet!

Tangopariskunta Tiina Räsänen, 42, ja Petri Hervanto, 45, tapasi töiden merkeissä vuonna 2001, ja puoli vuotta seurusteltuaan he vannoivat vihkivalat. Seitsemän avioliittovuoden jälkeen edessä oli ero.
Syitä avioeroon oli monia, ja niistä on nyt uusintakierroksella otettu oppia. Erossa oleminen avasi pariskunnan silmät.
– Olimme aina töissä, ja vähäisenä vapaa-aikana yritimme sitten elää kuin niin sanotut normaalit perheet. Tungimme vapaapäivät täyteen ohjelmaa. Nyt osaamme arvostaa vapaa-aikaamme. Mitään ei tehdä pakolla, Petri analysoi.

Toista kertaa naimisissa olevat Tiina Räsänen ja Petri Hervanto: Ero avasi silmämme!
Pian eropäätöksen tultua voimaan vuonna 2008 Tiina ja Petri päättivät vielä yrittää yhteiseloa. He palasivat yhteen seuraavana vuonna. Eemeli-poika syntyi vuonna 2011, ja naimisiin pariskunta meni 2016.
Tiina halusi elää niin sanottua normaalia elämää Eemelin synnyttyä.
– Halusin jäädä kotiäidiksi. Esikoiseni Julia oli vain kuukauden ikäinen, kun lähdin keikoille. Silloin tämä kotiäitivaihe jäi elämättä. Nyt sain kokea senkin, Tiina toteaa.

Pariskunta asuu jälleen saman katon alla, samassa asunnossa kuin ennen eroakin.
Ex-tangokuningatar Tiina Räsänen teki uuden aluevaltauksen: Kävin kotona lähinnä pesemässä pyykkiä!
Pariskunta työskentelee paljon yhdessä.
– Teemme keikkoja yhdessä ja erikseen. Räätälöimme tilanteen mukaan esitettävät kappaleet. Toki molemmilla on myös omat produktionsa ja juttunsa. Minä opiskelin kosmetologiksi, ja Petri on vastaavana varkautelaisella kuntoklubilla. Näin on hyvä, Tiina sanoo.
Ensi vuonna pariskunnalla on myös juhlavuosi. Tiina valittiin tangokuningattareksi 25 vuotta sitten, ja Petri sai kruunun päähänsä viisi vuotta myöhemmin.
– Valmistelemme yhdessä juhlavuottamme, pariskunta sanoo yhteen ääneen.