Kreikan saaret ovat olleet jo pitkään suomalaisten matkailijoiden suosiossa. Niihin ovat ihastuneet myös yhdysvaltalaiset näyttelijätähdet.
Ei ole mahdottomuus, että rantaraitilla astelee vastaan esimerkiksi kaksi hyvin tunnettua Tomppaa. Nimittäin sekä Tom Hanks että Tom Cruise omistavat Kreikan trendikkäällä Mýkonosin saarella vapaa-ajan asunnot. Näyttelijät ovat mieltyneet niin välimerelliseen ruokatarjontaan kuin eksoottiseen saaren luontoon.
Kykladien saariryhmään kuuluva saari tunnetaan kauniista rannoistaan sekä railakkaasta yöelämästään. Se on nykyään yksi Kreikan suosituimmista lomaparatiiseista.

Mykistäviä maisemareittejä sekä auringonlaskun ihailupaikkoja tarjoava saari on hintatasoltaan yksi Kreikan kalleimmista. Myös Kendall Jenner, Bella Hadid, Gerard Butler, Ariana Grande ja Leonardo DiCaprio viihtyvät Kreikassa. Luksustason majapaikkoja markkinoidaan muun muassa oman huoneen yhteydessä olevilla yksityisillä uima-altailla.
Lue myös: Salakuvat lemmenlomalta! Sara Sieppi ja jalkapallorakas Pyry Soiri romanttisina Kreikassa
Clooney nauttii Como-järvellä
Pohjois-Italian Alppien postikorttimaisemista tunnettu Comojärvi on rauhaa kaipaavan lomailijan valinta.
Järven ääreltä löytyy tunnelmallisia pikkukyliä, ja Italian luonto hurmaa runsaine aktiviteetteineen. Suosittu vierailukohde on Comon kaupunki hienoine rakennuksineen.

Veneretkillä silmänruokaa tarjoavat hulppeat huvilat sekä kauniit puutarhat. Näyttelijä George Clooney omistaa Comojärvellä kartanon. Myös Madonna on ihastunut järvimaisemiin.

Bieberit viihtyvät Dubaissa
Lähellä Eurooppaa sijaitseva Dubai tunnetaan luksuslomakohteena, mutta se kelpaa tavalliselle suomalaisturistillekin. Jos pätäkkää löytyy, voi yöpyä vaikka merenalaisessa hotellissa kaloja ihaillen. Dubai tarjoaa mielikuvitukselliset hotelimajoitukset, ostosmahdollisuudet ja teemapuistot.

Dubaissa sijaitsee myös maailman korkein rakennus, pilvenpiirtäjä Burj Khalifa. Muun muassa Justin Bieber, Demi Lovato ja Tiger Woods palaavat yhä uudestaan Dubaihin.

Kaunottaret suosivat Lontoota
Kuninkaallisten ja brittitähtien lisäksi Lontoon suurkaupungissa voi törmätä Hollywood-julkkiksiin. Lontoo tarjoaa muun muassa viriiliä yöelämää, monipuolista ruokakultuuria, upeita ilmaisia museoita sekä kulttuurielämyksiä keikkoineen ja musikaaleineen.

Silmänruokaa löytyy myös arkkitehtuurin ihailijoille. Valtava Hyde Park on lontoolaisten hengähdyspaikka. Julkimot, kuten Taylor Swift, Bella Hadid ja Kendall Jenner palaavat kerta toisensa jälkeen nauttimaan Lontoon humusta.

Pariisin yöt houkuttavat Emmaa
Eiffel-torni, luksusmuotiputiikit, taideaarteet, patongit... Pariisin vetonaulat houkuttelevat tavan tallaajien lisäksi myös isoja tähtiä. Pariisi on täynnä muotisuunnittelijoiden ateljeita, museoita, monumentteja sekä ostosmahdollisuuksia. Yöeläjille löytyy runsaasti valinnanvaraa biletyspaikoista.

Julkimot kuten Gigi Hadid, Emma Stone, Dakota Fanning ja Rihanna ovat rakastuneet Pariisiin.

Futarit tykkäävät Marokosta
Tuhannen ja yhden yön tunnelmaa hakeville Afrikan puolella sijaitseva Marrakesh on oiva valinta. Kaupunki huokuu historiaa ja on täynnä eksotiikkaa, värien loistoa ja näyttävää arkkitehtuuria. Vanhankaupungin ikivanhat vaaleanpunaiset kujat henkivät vanhoja aikoja. Soukien eli basaarien sokkeloissa hujahtaa hetki jos toinenkin. Rentoutua voi turkkilaistyylisissä saunoissa ja spa-hoidoissa. Marrakeshista löytyy myös luksustason majoitusvaihtoehtoja omine villoineen.

Marrakeshista ovat viehättyneet Cristiano Ronaldo, David Beckham, Usher, Katy Perry ja Lily Allen.
Mallorca on julkkisparien suosiossa
Suomalaisillekin tuttu Mallorca on yksi klassisimmista Hollywood-julkkisten bongauspaikoista Euroopassa. Sitä pidetään bilesaaren sijaan "paremman väen" lomakohteena.

Upeat rannat ja palmut ovat kiehtoneet muun muassa Michael Douglasia ja Catherine Zeta-Jonesia niin paljon, että he ovat hankkineet Mallorcalta loma-asunnon. Myös Gwyneth Paltrow viihtyy usein Mallorcalla. Julkkiksia kannattaa bongata the Wellies -ravintolasta, Puerto Portalsin satamasta ja Es Trencin rannalta.

Riviera houkuttaa tähtiä
Pohjoismaiden kuninkaallisten suosiossa oleva Ranskan Riviera kiehtoo upeine merellisine maisemineen. Saint Tropez tarjoaa hyvät puitteet niin rantalomalle kuin kaupunkilomallekin ja ravintolatarjontaa riittää. Romanttinen kohde on etenkin julkkispariskuntien suosiossa, mutta tunnetaan myös bilemestana.

Lomakohde on etenkin Beyoncén ja Jay Z:n mieleen. Myös David ja Victoria Beckham lomailevat Rivieralla usein. Julkimoita on bongattu Cote d’Azurin satamassa sekä Le Club 55 -ravintolassa.
