”Kyllähän se järkytti!” Justimusfilms-ryhmä löi rahoiksi tv-sarjalla: ”Sisäfileetä joka päivä ravintolassa”
Kun Sami Harmaala, Juho Nummela ja Joose Kääriäinen alkoivat vuonna 2009 omaksi ilokseen kuvaamaan sketsivideoita Youtubeen, syntyi Justimusfilms. Teini-ikäiset pojat halusivat vain kuluttaa aikaansa Haapavedellä, Pohjois-Pohjanmaalla. Kukaan ei osannut aavistaa, että joku päivä olisivat näin suosittuja ja vetäisivät Nosturin täyteen kirkuvia faneja.
Kun harrastelupohjalta alkaneesta videoiden kuvaamisesta tuli elanto, oli seuraavan hämmästyksen paikka.
– Kuullessamme paljonko siitä tv-sarjasta pikkupojille maksetaan, niin kyllähän se järkytti. Vaikka se oli ihan täysin normaali summa, oli se aika hurjan kuuloinen kotona asuvalle teini-ikäiselle, Sami kertaa järkytystä.
– Kyllä se konkretisoitu varmaan siinä, kun alkoi niitä keikkoja olemaan ja pystyi syömään sitä sisäfileetä joka päivä ravintolassa, Juho naureskelee.
– Mutta sitä ennen ei ollut kyllä pienintä aavistustakaan siitä, että aikoisi tehdä siitä ammattia. Se oli ihan puhtaasti ajan kuluttamista, Sami kertoo.
Ensimmäisen tv-sarjan palkkakuitti myös hujahti käsistä nuorella ihmisellä varsin pikaiseen.
– Se kuluu aika nopeasti nuorella tyypillä. Ei osannut silloin käyttää rahaa mitenkään järkevästi, joten se menee hyvin nopeasti kaikkeen, Sami pohtii.
– Joo, täysin sama, Juho komppaa.
– Se oli kyllä semmoinen summa, että ajatteli että ”oo, nyt minä tällä elelen”. Ei siinä kauaa mennyt, kun se oli kulutettu. En ylipäätään ollut saanut palkkaa koskaan aiemmin, Sami muistelee.