fbq
Kotimaa
14.12.2022 19:00
Teksti: Monica Ollas|Kuvat: Nelonen, Instagram
Temptation Island Suomi karim
TIS-Karimilla yllättävä yhteys väkivaltarikolliseen! Näin hän hehkuttaa ystävyyttään varmuusosastolla lusijaan
Kotimaa
14.12.2022 19:00
Teksti: Monica Ollas|Kuvat: Nelonen, Instagram

Temptation Island Suomi -ohjelmasta tuttu Karim Hamad, 23, paljastaa sometilillään yllättävän asian.

Karim julkaisi Instagram-videotarinoissaan kuvakaappauksen Iltalehden jutusta. Artikkelissa kerrotaan Riihimäen vankilan vangeista. Vankilaa kutsutaan Suomen vaarallisimmaksi. 

Iltalehden toimittaja on haastatellut 28-vuotiasta Jussia, joka mainitsee viettäneensä vankilassa 7 vuotta ja 3 kuukautta. Vankilassa ollessaan hän on toistuvasti syyllistynyt väkivaltaisuuksiin.

Sen seurauksena hänet on sijoitettu varmuusosastolle, joka on valvotuin osasto vankilassa.

Lue myös: Tätä et nähnyt tv:ssä – varattu Joanna ja sinkku-Nero päätyvät sänkyyn Temptation Islandilla: "Tämä oli helvetin huono idea"

TIS-Karim mainitsee kuvakaappauksensa yhteydessä tuntevansa Jussin. Hän kehuu miehen ulkonäköä kirjoituksessaan.

My guy yhtäkkii iltalehden etusivul. Vuosien mittaa mies vaa komistuu, Karim hehkuttaa videotarinassaan.

Karim julkaisi vielä kaksi vanhaa yhteiskuvaa kaverinsa kanssa. Kuvissa esiintyvät myös muita TIS-tähden kavereita.

Day 1 homies, Karim kirjoitti kuvaan. Videotarinassa mainitaan myös helsinkiläinen postinumero.

Kuvissa Karim vaikuttaisi olevan huomattavasti nuorempi kuin nyt.

Day one, Karim kirjoitti toiseen kaverikuvaan sydänemojin kera.

Lue myös: TIS-Leenu järkyttyy iltanuotiolla – Sami Kuronen lyö tiskiin vielä yhden yllätysvideon: "En olisi voinut kuvitella..."

Karim ja hänen exänsä Josefin "JoskuPörhö ovat keskellä riitaisaa oikeussotkua.

Seiskan selvityksen mukaan Karimia syytetään Joskun pahoinpitelystä sekä laittomasta uhkauksesta. Myös Joskulla on kaksi vierillä olevaa pahoinpitelysyytettä, sillä häntä syytetään Karimin pahoinpitelystä.

Lue myös: TIS-parin väkivaltasotku paljastui! Karimia ja Joskua syytetään toistensa pahoinpitelyistä - tästä on kyse

Syytteisiin johtaneet tapahtumat sijoittuvat vuosille 2020-2021.

Asia on tullut vireille Helsingin käräjäoikeuteen tammikuun lopulla. Sitä on määrä käsitellä oikeudessa vuoden 2023 alussa.

Karimin ja Joskun suhde alkoi vuonna 2019 kesällä kuvatun Temptation Island Suomen kuvauksissa, joihin Karim osallistui sinkkuna.

Josku oli tuolloin ohjelmassa mukana varattuna silloisen poikaystävänsä Leevin kanssa. Leevi ja Josku lähtivät saarelta kotiin pariskuntana, mutta Karim ja Josku alkoivat pitää toisiinsa yhteyttä heti Suomeen palattuaan. 

On-off-suhde päättyi lopulta eroon viime vuoden kesäkuussa.

Karimilla on aiempaa rikostaustaa. Hänet on viime vuonna tuomittu laittomasta uhkauksesta.

Lue myös: Selvisi minisakoilla! TIS-Karim tuomittiin laittomasta uhkauksesta - uhosi ampuvansa päähän

Karim oli muun muassa kirjoittanut uhrille viestejä, joissa hän uhkaili etsivänsä uhrin ja ampuvansa tätä päähän. 

Seiska kertoi huhtikuussa, että Karimilla on ulosottoasioita 34 272 euron edestä.

Lue myös: Ulosottohelvetti! TIS-Karim jätti maksamatta autokoulun ja parkkisakot - velat paisuvat