Susanna Laine työstään: "Koko ajan odotan, koska tämä loppuu"

Susanna Laine
Mainos
Mainos päättyy

Suomalaisten suosikkijuontajalla Susanna Laineella, 41, tuntuu olevan monta rautaa tulessa.

Hän on toiminut paitsi lukuisten huippusuosittujen sarjojen juontajana, myös näyttelijänä sekä kirjailijana. Lisäksi ex-missi tuottaa ahkerasti sisältöä sosiaaliseen mediaan.

Susanna jutusteli eilen (17.11.) Instagram-sivunsa vuorokauden näkyvissä tarinoissa alati muuttuvasta työnkuvastaan. Nykyinen freelanceriys on aiheuttanut jonkin verran kriiseilyä.

– Tässä on vaikeaa katkaista sitä, milloin on töissä ja milloin ei. Kun on pitkään ollut päivätöissä – Salkkareissa, Puoli seiskassa, radiossa – ja yhtäkkiä on tilanteessa, että on siellä täällä sitä ja tätä ja jotain, ja sitten ei olekaan mitään, ja sitten onkin kauheasti... Tämä on tottumista tähän uuteen aikaan. Ja koko ajan odotan, että koska tämä loppuu. Koska minun pitää mennä oikeasti töihin? hän nauraa videolla.

Mainos
Mainos päättyy

– Tämä on kuitenkin parasta, kun voi itse päättää, mitä tekee ja milloin tekee – ainakin osittain. Mutta erilaista kuin aiemmin.

Oho! Susanna Laine sekoitettiin legendaariseen rokkitähteen: "Näytänks mä look-alikelta?"

Susannalla on värikäs työhistoria. Hän jakoi taannoin Instagramin ammattihaasteeseen liittyen liudan ammatteja, joita hän on tehnyt. Niihin lukeutuivat muiden muassa Alkon myyjä, joulukorttien lajittelija sekä tarjoilija.

Tiesitkö? Näitä kaikkia töitä suosikkijuontaja Susanna Laine on tehnyt - joukossa yllätyksiä

Seuraavaan videoon Susanna on valinnut värejä haalistavan harmahtavan filtterin, sillä seuraavan asian teema liittyy hänen mukaansa harmauteen.

Mainos
Mainos päättyy

– Olen ihminen, joka reagoi hirveän voimakkaasti valon ja vuodenaikojen vaihteluun. Liikutun keväällä, kun valon määrä lisääntyy, ja kun tämä harmaus alkaa, on tosi kova paino rinnassa.

Hän kertoo tottuneensa ajan myötä synkkyyteen, eikä paino tunnu enää niin raskaalta.

– Tämä on tätä. Ei ole enää niin kauhea olo tästä harmaudesta. Silti katson noita kaikkia matkakuvia koko ajan, vaaleaverikkö myöntää.

Susanna Laine nautti satojen eurojen ökyilystä: "Niin hyviä..."

Susanna kertoo turvautuvansa eskapismin voimaan. Hän myöntää elävänsä parhaillaan itse luomassaan fantasiatodellisuudessa, jossa kuvittelee olevansa talvet Karibialla asuva rohkea ihminen.

– On mielestäni ihan hyvä välillä elää sellaisessa fantasiatodellisuudessa, jos se helpottaa oloa. Jos vaan ei 24/7 elä illuusiomaailmassa, ei kai se väärin ole, jos on pientä itsepetkutusta matkassa, hän miettii.

– Pieni itsensä huijaaminen on välillä hyvästä. Elää välillä ei-niin-realismissa-kiinni.

Mainos
Mainos päättyy

Petri Nygårdin kanssa seurusteleva Susanna Laine paljastaa haaveensa

Susanna on työskennellyt Suomen viihdekentällä pitkään. Hän on toiminut esimerkiksi Farmi Suomen juontajana. ja hän kisailee parhaillaan Neloselta nähtävässä Suorinta reittiä -ohjelmassa. Susanna on kirjoittanut Terhi Ketola-Huttusen kanssa kirjan Epätäydellisen naisen itsetunto (Otava), joka julkaistiin toukokuussa. 

Susanna Laine ja Anni Hautala nostalgisessa kuvassa: "Mopot alle ja kylille keuliin!"

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Susanna Laine työstään: "Koko ajan odotan, koska tämä loppuu"