Paavo Väyrynen kumoaa aikalaistarinan Urho Kekkosesta: ”Olivat enemmänkin liikemiesten heiniä”

Paavo Väyrynen
Mainos
Mainos päättyy

Keskustapoliitikko Paavo Väyrynen, 76, on ehtinyt nähdä monet maamme suurmiehet yli puoli vuosisataa kestäneellä poliittisella urallaan. Kukkulan kuninkaana komeilee vain yksi nimi.

Videolla: tuleeko Paavo Väyrysestä eduskunnan ikäpuhemies?

Urho Kekkonen oli ylivoimaisesti vahvin valtiomies, joka meillä on viime vuosikymmeninä ollut. Samaan sarjaan nousevat vain J.V. Snellman ja tietyin ehdoin J.K. Paasikivi, Paavo toteaa Seiskalle.

– Kekkonen oli todella vaikuttava, isänmaallinen ja uhrautuva johtaja.

Mainos
Mainos päättyy

Paavo Väyrynen esitti Seiskalle harvinaisen kutsun – esittelee ensimmäistä kertaa Helsingin-kotinsa

Suomettumisen ajan Paavo kuittaa muistuttamalla, miten UKK näytti hauista idän neuvotteluissa.

– Hän oli erittäin taitava solmimaan suhteita. Leonid Brežnevin kanssa ei tosin oikein synkannut, mutta Nikita Hruštšov oli hänen hyvä kaverinsa.

Oppi-isästään Urho Kaleva Kekkosesta Paavolla on vain hyviä muistoja. Vuoden 1978 kuvassa myös rakas vastustaja, demarien Kalevi Sorsa.
Oppi-isästään Urho Kaleva Kekkosesta Paavolla on vain hyviä muistoja. Vuoden 1978 kuvassa myös rakas vastustaja, demarien Kalevi Sorsa.

Aikalaistarinoiden mukaan votka virtasi neuvostotapaamisissa. Väyrynen on kuitenkin vakavalla naamalla vakuuttunut siitä, ettei UKK ollut moisissa mukana.

Paavo Väyrynen avautuu terveydestään: Murtuneesta nilkasta murheita

– Ne olivat enemmänkin liikemiesten heiniä. Valtiollisissa menoissa ei käytetty liiaksi alkoholijuomia. Neuvostoliiton johtajat olivat muutenkin aika heikkokuntoisia, joten luulisin, ettei Kekkonenkaan joutunut sellaisiin seurustelutilaisuuksiin.

Mainos
Mainos päättyy

Harvinainen video: tältä näyttää Väyrysen Helsingin-koti:

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan