Suomen euroviisuedustaja, The Rasmus -yhtye on jo Italian Torinossa. Siellä järjestetään tämän vuoden euroviisumittelöt.
Yhtye julkaisi keskiviikkona (4.5.) Instagram-tilillään tunnelmakuvia ja -videoita kaupunkimiljööstä. The Rasmus heitti yllättäen katusoittokeikan Torinon kadulla.
Bändiläisillä oli mukanaan soittimet ja solisti Lauri Ylönen lauloi mikkiin. Bändi toi paikalle myös ämyrit. Yhtye avasi esiintymispaikkansa eteen kitarakotelon kuulijoiden kolikoita varten.
- Oli niin kivaa! Saimme jopa 1,60 euroa. Jäätelöä kaikille! bändi hekumoi Instagramissa.
Yhtyeen fanit ottivat katusoittotempauksen riemulla vastaan. Moni tosin harmitteli, ettei päässyt paikalle yllätyskeikalle niin lyhyellä varoitusajalla.
- Tämä oli mahtava idea, yksi ilakoi.
- Teidän pitäisi ehdottomasti tehdä tätä useammin, kommenteissa hehkutetaan.
- Teillä on edessä hieno ura, eräs kommentoija veikkaa.
- Voi noita onnellisia ihmisiä, jotka pääsivät paikalle, toinen kirjoittaa.
- Tällainen on mahtavaa faneille, joilla ei ole rahaa konserttilippuihin. He voivat kuitenkin nähdä teidät. Olette ihan parhaita, yksi fani kirjoittaa sydänten kera.
Euroviisut järjestetään nyt 66. kerran. Kilpailun semifinaalit järjestetään 10. ja 12. toukokuuta ja finaali 14. toukokuuta. The Rasmus kisaa Jezebel-kappaleellaan. Yhtye avaa toisen semifinaalin.