Mika Aaltola kärsi vuosia päänsärystä – kasvain vaurioitti presidenttisuosikin näköä

Mika Aaltola
Mainos
Mainos päättyy

Ukrainan sodan myötä Mika Aaltola, 53, on tullut suomalaisille tutuksi kommentoidessaan ulkopoliittisia käänteitä varsin suorasukaisesti.

Lokakuussa Mika ponnahti Ilta-Sanomien teettämän presidenttikyselyn ykköseksi. Tulosta on pidetty hämmentävänä, sillä mies on tullut julkisuuteen politiikan ulkopuolelta.

Presidenttisuosikki Mika Aaltolan avoin haastattelu Seiskassa: Ilman vaimoani olisin sänkyperuna

Hän toppuuttelee yhä presidenttipuheita, mutta on tehnyt huomioita suosiostaan.

Mainos
Mainos päättyy

– Työni vuoksi liikun paljon eri puolilla Suomea, ja olen kyllä aistinut luottamusta kansan parissa.

– Suomi kaipaa uusia tuulia, ja kannattaa etsiä uusia ihmisiä, jotka pitävät huolta Suomesta tulevaisuudessakin, hän jatkaa.

Suomessa pidetään presidentinvaalit reilun vuoden päästä, tammikuussa 2024. Tällä hetkellä Mika keskittyy täyspainoisesti Ulkopoliittisen instituutin johtamiseen.

– Asiantuntijan roolini vaatii tiettyä politiikan ulkopuolisuutta, kuten tietysti myös presidentinkin, hän muotoilee.

Mika ja Kirsi Aaltola nauttivat Linnassa harvinaisesta vapaapäivästä. – Yritämme juhlia pitkälle iltaan, mikäli Nukkumatti ei yllätä.
Mika ja Kirsi Aaltola nauttivat Linnassa harvinaisesta vapaapäivästä. – Yritämme juhlia pitkälle iltaan, mikäli Nukkumatti ei yllätä.

Mika Aaltola jälkikasvustaan: ”Hymyilee niin, että isän sydän sulaa”

Mika Aaltola on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden tohtori. Myös hänen Kirsi-vaimonsa on väitellyt tohtoriksi.

Mainos
Mainos päättyy

Mika on ollut vierailevana professorina ja tutkijana useissa kansainvälisissä yliopistoissa. Hän on kirjoittanut useita ulkopolitiikkaan keskittyviä julkaisuja.

Vuonna 2008 Mika aloitti Ulkopoliittisessa instituutissa (Upi) akatemiatutkijana, mutta on edennyt urallaan johtajaksi asti.

Mika Aaltola kipaisi Alkossa - paparazzikuvat! Örveltäjä häiriköi Ukraina-asiantuntijaa, vaimo, vauva ja harvinaiset hauvat seurasivat silmä kovana

Hänet nimitettiin Upin johtajaksi 2019 tiukan äänestyksen jälkeen. Hän on Upin ensimmäinen johtaja, jolla ei ole puoluesidonnaisuuksia.

36-vuotiaana Mikalta leikattiin nenä- ja otsaontelon kasvain. Sitä ennen hän oli kärsinyt vuosia päänsärystä ja näkökentän häiriöistä. Leikkaus onnistui, mutta sen seurauksena hän näkee oikealla silmällään vain 70 prosenttisesti.

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan