Jaajo Linnonmaa avasi uuden sporttibaarin - ravintolassa erikoisia yksityiskohtia

Suomipopin Aamulypsyssä lopettanut Jaajo Linnonmaa, 44, on mukana uuden urheiluravintolan toiminnassa.
Arkistovideo: Jaajo Linnonmaa esittelee Bricco-viinibaarinsa
Jaajo Linnonmaa avautuu suhteestaan Janni Hussiin - julkaisi ensimmäiset Whatsapp-viestit
Jaajo Linnonmaa kertoo somessa uudesta aluevalloituksestaan. Hän sanoo olevansa mukana Helsingin Pasilaan avatun Draft Sports Bar -ravintolan toiminnassa.
- Ystäväni ja yhtiökumppani Kim Heiniö kysyi viime vuonna, haluaisinko hänen kanssaan avata Suomen tyylikkäimmän sporttibaarin. Kimi on perustanut aiemmin kymmeniä tai varmaan 100 ravintolaa, joten olin aika otettu tarjouksesta. Työnjako oli selvä. Vuoden yrittäjäksi juuri valitti Kimi hoitaa safkapuolen, ja minä kehittelen sellaista ohjelmaa ja sisältöä ravintolaan, että porukka viihtyy siellä aamusta iltaan. Ja tulee vähän kauempaakin, sillä meille Triplaan pääsee oven eteen junalla! Jaajo fiilisteli maanantaina (30.1.) Instagramissa.

Jaajo Linnonmaa jättää Aamulypsyn - näin juontaja perustelee lopettamispäätöstään
Jaajo kertoo ravintolasta löytyvän lounastarjoilun lisäksi muun muassa amerikkalaisten suosima ruokahaaste.
- Pakko oli saada listalle myös yksi amerikkalaisesta kulttuurista tuttu "food challenge" eli ruokahaaste. Draftissa se on DaBomb-niminen annos, jossa 8 siipeä on pyöritelty samannimisessä kastikkeessa. Sen syötyään saa kuvansa Draftin Instaan legendojen joukkoon.
Lisäksi ravintolasta löytyy livemusiikkia, pubivisoja, urheilutapahtumia ja pelejä.
- Iso kiitos Arttu Lindeman ja Jaakko Parkkali, jotka saivat minut uskomaan, että konsolipelit voivat olla iso osa sporttibaaria. Draftissa on konsolipeleille pyhitetty Game Corner, jossa voi hakata kaverien kanssa NHL:ää ja muita sporttipelejä. Ja tulevaisuudessa järjestetään liveturnauksia.
Vaikka sporttibaari on jo auki, viralliset avajaiset ovat vielä edessäpäin. Jaajolla on ennestään kokemusta ravintolabisneksestä muun muassa Bricco-viinibaarin pyörittämisestä.
Seuraajat raivostuivat Jaajo Linnonmaan päivityksestä: "Mitä pitää ostaa?"