Martti Suosalon pikainen lounastauko herätti huomiota – kuva

Martti Suosalon pikainen lounastauko herätti huomiota – kuva

Näyttelijä paineli päätähuimaavaa vauhtia.

Mainos
Mainos päättyy

Martti Suosalo kiiruhti päätähuimaavaa vauhtia Aleksanterin teatterista kauppaan ja takaisin.

– Näyttelijä juoksi ensin markettiin ja tuli takaisin jonkin paketin kanssa. Taisi olla hyvinkin pikainen lounastauko! ydinkeskustasta kuiskaillaan.

Martti Suosalon pikainen lounastauko herätti huomiota – kuva
Mainos
Mainos päättyy

Uusi ammatti

Vaikka Martti on yksi Suomen parhaiten työllistetyimpiä näyttelijöitä, yllätti hän talvella Pekka Haaviston vaalinvalvojaisissa paljastamalla hankkineensa uuden ammatin.

– Minusta tuli rekkakuski. Syksyllä kävin kurssit ja hankin paperit. Yksi reissukin on jo heitetty syvään päätyyn, kun köröttelin Via Balticaa pitkin eteläiseen Puolaan ja takaisin, Martti kertoi Seiskalle Pekka Haaviston vaalivalvojaisissa.

Kyseessä oli avustusreissu. Martti toimi kuskina isolle avustuslastille, joka sisälsi erilaisia tarvikkeita sodan hädässä kärvisteleville ukrainalaisille.

– Ajoimme Puolan ja Ukrainan rajalle, koska vuokra-auton vakuutukset loppuivat siihen rajalle. Pidemmälle ei ollut menemistä.

– Toimitimme Ukrainaan kaminoita. Samalla opeteltiin ajamaan sitä isoa 18-metristä puoliperävaunurekkaa. Ihan hyvin se meni, Martti muisteli.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan