Legendojen välirikko! Frederikin raju vastahyökkäys: ”En enää pieraisekaan Dannyyn päin”

Ratsunsa valjastanut Frederik heiluttaa hurjasti sanaista sapeliaan.
Kaksi kotimaista iskelmälegendaa on ajautunut törmäyskurssille keskenään. Musiikkineuvos Ilkka ”Danny” Lipsasen, 82, ja junttidiskon kuninkaan Ilkka ”Frederik” Sysimetsän, 79, kähinöissä voidaan jo puhua välirikosta.
Videolla Danny avaa näkemyksiään Retrojengin peruuntumisesta:
Soppa sai alkunsa, kun Dannyn, Frederikin ja Erkki Liikasen ympärille kaavailtu syyskiertue Retrojengi peruuntui. Iso D antoi aviisillemme hiljattain haastattelun, jossa ruoti kovin sanoin Reetua ja vieritti peruuntumista tämän syyksi.
– Yhtäkkiä Reetu keksi, että hänen piti saada toinen orkesteri ja kaiken maailman lisäkulut katettua. Hän alkoi vaatia lisää palkkaa, jota ohjelmatoimisto ei tietysti voinut sitoutua maksamaan, koska muiden solistien kanssa oli jo sovittu palkkiot.
– Istuin samassa huoneessa, kun niitä sopimuksia alun perin tehtiin. Silloin Reetulla ei ollut niistä mitään sanomista. Ja sitten hän keksii kalkkiviivoilla tällaista. Se oli typerä temppu. Hän vei sillä päätöksellään 15 ihmisen työt, Danny jyrisi Seiskalle.

Reetu aivan raivona
Frederikillä on asioista hyvin erilainen näkemys. Seiskan reportteriin yhteyttä ottanut Reetu vannoo ja vakuuttaa vetäytyneensä Retrojengistä jo aikoja sitten – eikä suinkaan kalkkiviivoilla, kuten hänen kollegansa väittää.
– Ensinnäkään mitään sopimusta ei ole ollut olemassa. Toisekseen kävin jo neljä kuukautta ennen kiertueen alkua Dannyn luona Raumalla. Hänkin oli silloin sitä mieltä, että palkkioita pitää nostaa, jotta kiertue olisi järkevä toteuttaa.
Dannykin oli silloin sitä mieltä, että palkkioita pitää nostaa.
Frederik kertoo laskeneensa tarkkaan kiertueen kulurakenteen ja todenneensa, ettei 2 500 euron keikkapalkkio solistia kohden ollut riittävä.
– Siitä ei olisi käytännössä jäänyt meille mitään käteen. Danny oli täysin samaa mieltä. Ajoin vittu koko päivän sinne heinäkuiseen kahvipöytään neuvottelemaan! Tulimme siihen tulokseen, että tehdään yhdessä kirjelmä, jotta saisimme lisää liksaa.

Danny teki kylmät?
Frederik piti heinäkuista Rauman-vierailua Dannyn luo onnistuneena. Mutta kun myöhemmin tuli aika viedä asiaa eteenpäin, Iso D:stä ei kuulemma enää kuulunutkaan mitään. Reetu sanoo hämmästelleensä sitä suuresti.
– Danny lähti karkuun, saatana! Yhtäkkiä häneen ei enää saanut mitään yhteyttä. Yritin soitella, mutta hän ei vastannut puhelimeen. Piiloutui vain, perkele.
– Ihmettelin, että mitä peliä tämä tämmöinen on. Mutta minä pidin sanani ja ilmoitin vetäytyväni kiertueelta. Kehotin heitä myös ottamaan jonkun muun äijän tilalle. Heillä oli siis neljä kuukautta aikaa hakea uutta miestä, Reetu väittää.

”Ihan paskapuhetta”
Väsymätöntä iskelmäoria sapettaa sekin, että Danny halusi Retrojengiin oman bändinsä. Seiskalle musiikkineuvos muotoili niin, että orkesteri The Goldies taitaa lähestulkoon kaikki 1950-luvun jälkeen levytetyt kappaleet.
Eiväthän kasikymppiset pappamuusikot voi paukuttaa minun diskomusiikkiani.
– Se on ihan paskapuhetta. Eiväthän kasikymppiset pappamuusikot voi paukuttaa minun diskomusiikkiani. Se on täysin erilaista kuin Dannyn musiikki. Minun biiseistäni he eivät tiedä yhtään mitään, Reetu ryöpyttää.
– Tein Dannylle selväksi, etten voi esiintyä hänen orkesterinsa kanssa, vaan halusin perustellusti oman ryhmäni mukaan. Tarvitsen omaan musiikkiini omat tekniset työntekijät, kun taas Dannylla on Petri Kokko, joka pistää vain kovalevyn käyntiin.

”Hän oli niin ovela”
Frederikillä on omat epäilyksensä siitä, miksi Retrojengi-kiertue todella peruuntui. Hän väittää juurisyyn piilevän Dannyn polvessa, jota ei ole saatu kuntoon. Kuten Seiska on uutisoinut, Iso D:n polvioperaatio siirtyi alustavasti lokakuulle.
Työnnämme Dannyn vaikka pyörätuolilla lavalle.
– Hän vetoaa koko ajan siihen polveensa. Vitsailimmekin Liikasen kanssa, että jos tämä polvipelleily jatkuu, niin työnnämme Dannyn vaikka pyörätuolilla lavalle.
– Kiertue olisi joka tapauksessa peruttu Dannyn terveydentilan vuoksi. Ei siksi, että minä olisin muka jumalauta vetäytynyt kalkkiviivoilla ja aiheuttanut 15 henkilön työttömyyden. Mutta hän oli niin ovela, että pisti sen kaiken minun piikkiini.

Korvaamaton junttikuningas?
Frederik myös sivaltaa, että Retrojengi-kiertueelle olisi tarvittu lipunmyyntiä kirittämään ”ainakin yksi yleisöä kiinnostava tähti.” Siis sellainen, kuin hän itse on.
Olenko todella niin helvetin hyvä artisti?
– Kysytään näin päin: eikö koko Suomesta olisi löytynyt ketään muuta retrolaulajaa? Oltiinko siellä todella näin avuttomia?
– Vai voisiko olla niin, että olen vain näin korvaamaton? Olenko todella niin helvetin hyvä artisti? Kiitoksia vain, jos olisin ollut koko kiertueen kantava voima. Eikös se sitten enää ollutkaan Danny?

”Lapsellinen lammas”
Frederikin manööveriin pahasti pettynyt Danny tuumi Seiskalle, ettei hänellä ole suunnitelmissa tulevia yhteistöitä Reetun kanssa. Frederikiä alkaa spontaanisti naurattaa moiset puheet. Välirikko on nyt kuulemma tosiasia.
– En enää pieraisekaan Dannyyn päin. Hän on raukkis, saatana. Danny on lapsellinen 82-vuotias lammas, joka ei pidä sanaansa. Lammas!
– Pahinta tässä kaikessa on se, että juuri minusta on tehty tällainen syntipukki. Se minua on loukannut kaikista eniten, Reetu raivoaa.