Jestas! Helmi Loukasmäki loksautti leuat – minishortseissa Kanarialla
Hotellin aamupalalla säväyttänyt Helmi pitää hyvää huolta Dannysta, Kanarialta kehutaan.
Seiska raportoi hiljattain Ilkka ”Danny” Lipsasen ja hänen seuraneitinsä Helmi Loukasmäen Kanarian-reissusta.
Arkistovideolla Danny & Helmi altaalla:
Kotimaisen kevyen musiikin pioneerilla on kolme keikkaa Gran Canarialla: yksi Las Palmasissa ja kaksi Playa del Inglésissä.
Suomalaisen silminnäkijän mukaan Danny, 83, ja Helmi, 24, majoittuvat lomahotellissa San Agustinissa.
Rauhallisesta rantakylästä on vain kävelymatka suomalaisten suosimaan Play del Inglésin turistirysään.
Superlyhyet minishortsit?
Tieto on sikäli varma, että kyseinen silminnäkijä majoittui itsekin samaisessa hotellissa Iso D:n ja Helmin kanssa.
Helmi käänsi katseita hotellin aamupalalla superlyhyissä mikroshortseissa.
Kyseinen lomakansalainen kertoo nähneensä Dannyn seuraneiteineen muutamankin kerran hotellin aamupalalla ja illallisella.
– Esimerkiksi viime viikon torstaina Helmi käänsi katseita hotellin aamupalalla superlyhyissä mikroshortseissa, Kanarialta kerrotaan.
Kovia kehuja Helmille
Helmi on säväyttänyt muutenkin Gran Canarian lämmössä.
Seiskalle raportoidaan pohjalaisblondin avuliaasta ja toimeliaasta luonteesta, joka onkin polvivaivoista kärsineelle Dannylle tarpeen. Näin myös Kanarialla.
Helmi kuskaili hänelle reippaasti pöytään kahvia ja mehua.
– Huomasin, miten Danny kävi itse hakemassa aamupalan pöytään, muttei enää sen jälkeen noussut paikaltaan.
– Sen sijaan Helmi kuskaili hänelle reippaasti pöytään kahvia ja mehua sekä autteli muutoinkin Dannya.
Ei näkynyt altaalla
Suomalaisturisti kertoo kiinnittäneensä huomiota myös siihen, että Dannyn ja Helmin aamupalahetki oli kovin hiljainen.
– Aika hiljakseen olivat, eivät hirveästi keskustelleet. Varmaan keskittyivät vain nauttimaan maittavasta aamupalasta.
Harmittavasti Kanariansaarilla oli osin sateiset ja tuuliset kelit.
– Varsinkin torstai oli tosi tuulinen, eikä Helmiä ja Dannya näkynyt hotellin allasalueella.