Frederik, 79, liikenneonnettomuudessa Kanarialla – poliisit paikalla!

Frederik, 79, liikenneonnettomuudessa Kanarialla – poliisit paikalla!

Junttidiskon kuninkaan kerrotaan myös kiskoneen housujaan ylös.

Mainos
Mainos päättyy

Seiska sai pysäyttävän yhteydenoton tiistai-iltana Kanariansaarilta. Gran Canarialla lomaileva suomalaisturisti kertoi todistaneensa aitiopaikalta IlkkaFrederikSysimetsän, 79, liikenneonnettomuutta.

Katso video tilanteesta:

Silminnäkijän mukaan valkoista autoa ajaneella Reetulla olisi mennyt ”kurvi pitkäksi” Playa del Inglésissä. Sen seurauksena ajoneuvo ajautui jalkakäytävälle kovan metelin saattelemana. Pian paikalle pyyhälsikin paikallinen poliisi.

Mainos
Mainos päättyy

– Se oli tosi kummallinen tilanne, sillä kurvi ei edes ollut mitenkään kauhean jyrkkä. En oikein ymmärrä, miten Reetun onnistui ajaa siitä ulos, Seiskalle hämmästellään.

– Huomasin, että Frederik kiskoi housujaan ylös noustessaan autosta. Tiedä sitten, mitä ajon aikana oli ollut meneillään, mutta kovin nöyrän oloisena hän siinä poliisille selvitti tapahtumia.

Ilkka 'Reetu' Sysimetsä selvitteli Kanariansaarten poliisin kanssa tapahtunutta.
Ilkka "Reetu" Sysimetsä selvitteli Kanariansaarten poliisin kanssa tapahtunutta.

Selvisi säikähdyksellä

Suomalaisturisti ei leiki lääkäriä mutta tuumaa yleisellä tasolla, ettei Fredrik näyttänyt kärsineen ainakaan ulkoisesti merkittäviä kolhuja. Väsymättömän iskelmäorin ajonopeus oli sekin silmämääräisesti maltillinen.

– Sen sijaan auto taisi ottaa hieman osumaa. Ja kuten kuvaamaltani videoltakin näkyy, niin myös jalkakäytävällä syntyi jonkinlaisia vaurioita.

Mainos
Mainos päättyy

– Mutta tuskin siinä mistään sen vakavammasta oli lopulta kyse, sillä poliisi päästi Reetun jatkamaan matkaansa. Puolisen tuntia he siinä selvittelivät asioita ja sitten matka jatkui, auringon alta arvellaan.

Seiskan suomalainen silminnäkijä todisti tapahtumia aitiopaikalta.
Seiskan suomalainen silminnäkijä todisti tapahtumia aitiopaikalta.

Pian 80 mittariin

Reetulla on meneillään juhlaviikko, sillä hänellä tulee sunnuntaina 2. helmikuuta täyteen pyöreät 80 vuotta. Sen kunniaksi diskokeisari esiintyy Playa del Inglésin legendaarisessa Iskelmä-Baarissa.

Kyseinen anniskeluravintola on Seiskan lukijoille tuttu. Vierailimme siellä muutamia vuosia sitten Frederikin vauhdikkaalla keikalla, jonka jälkeen Reetu esitteli aviisillemme takahuoneen ”pikkuhousumuseonsa.”

Viriilinä iskelmäoria tunnettu Reetu on keikkaillut 1960-luvulta lähtien. Hän viettää tunnetusti talviaan Kanarialla sekä myös Yhdysvaltojen Floridassa.

Mainos
Mainos päättyy

Miten Reetu kommentoi kolariaan? Lue se pian Seiskan netistä!

Reetu on ikiviriili iskelmäori, joka viihtyy tunnetusti erittäin hyvin Kanarialla.
Reetu on ikiviriili iskelmäori, joka viihtyy tunnetusti erittäin hyvin Kanarialla.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan