Iida Vainion erikoinen tyyli herätti huomiota – salakuva

Iida Vainion erikoinen tyyli herätti huomiota – salakuva
20240924, Helsinki. Farmi Suomi pressi. Kuvassa Iida Vainio.

Iida erottui joukosta death metal -kansan keskellä.

Mainos
Mainos päättyy

Maanantaina (10.11.) Helsingissä jyrähteli, kun Nordenskiöldinkadun jäähallille kerääntyi liuta death metal -bändejä faneineen. Arch Enemyn keikkaa pohjustivat Gatecreeper, Eluveitie ja Amorphis – kukin ulkomailta Suomeen saapunut, toinen toistaan synkempi kokoonpano.

Metallinen musiikki uppoaa tunnetusti Archie Cruziin, jolla on hänelläkin ollut lusikka raskaamman sortin musiikkisopassa. Ei olekaan yllätys, että Arch Enemyn kitaristi Joey Concepcion kutsui toverinsa katsomaan konserttia.

Archie nappasi mukaansa puolisonsa Iida Vainion ja tämän ystävän, ja kolmikko suuntasi hotelli-illallisen jälkeen seuraamaan konserttia. Videolla näkyy, millaisissa merkeissä parin konsertti sujui.

Omaa musiikkiakin tekevä Archie on toki tunnettu rokki- ja muissakin kitaramusiikkipiireissä, ja häneltä löytyy kaapin täydeltä bändipaitoja ja muita konserttiasuja.

Mainos
Mainos päättyy

Iida puolestaan on tyyliltään hieman glamour-henkisempi, vaikka hänkin edustaa toisinaan mustiin pukeutuneena.

Vaikka Iida ja Archie viettivät iltaa ilmeisen hempeissä tunnelmissa, oli meininki Artun höylätessä korttiaan baaritiskillä astetta vakavampi.
Vaikka Iida ja Archie viettivät iltaa ilmeisen hempeissä tunnelmissa, oli meininki Artun höylätessä korttiaan baaritiskillä astetta vakavampi.

Tunnelma katossa – paitsi baaritiskillä

Arch Enemy -menoihin hän kuitenkin valikoi ylleen loistavan valkoisen tekoturkistakin, joka epäilemättä erottui tummasta ympäristöstä. Toisaalta muhkea takki takasi eittämättä lämpöeristyksen sekä oman tilan säilymisen toimimalla pehmusteena ympäröivää ihmispaljoutta kohtaan.

Näin Iidan bongasi myös eräs tarkkasilmäinen Seiskan lukija, joka kertoi havaintonsa oitis Seiskalle.

Treffi-ilta oli saanut lemmen leimahtamaan uudella voimakkuudella, sillä pariskunta pystyi tuskin pitämään näppejä erossa toisistaan.

Mainos
Mainos päättyy

– He vaikuttivat iloisilta, Seiskalle tuumataan keikalta.

Kun pariskunta saapui baaritiskille, muuttui tunnelma kuitenkin hieman. Korttia höylätessään Arttu piti naamansa vakavana, ja varsin tuimalta näytti myös Iida.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan