Avioero! Happoradion Aki Tykin vaimo hakee eroa yksin

Avioero! Happoradion Aki Tykin vaimo hakee eroa yksin

Seiskan selvityksen mukaan avioeropaperit on jätetty jo kesäkuussa.

Mainos
Mainos päättyy

Seiska uutisoi viime marraskuussa Aki Tykin Tuulia-vaimon huolestuttavista somepäivityksistä.

Somepäivityksissä popparin vaimo kertoi koskettavasti elämäänsä mullistaneesta tapahtumasta, johon liittyi luottamuspula.

Olen se, joka luotti ja uskoi, niin lujasti että sattuu, niin tyhmänä. Ja näin se vaan on, ollut jo kauan. Vaikka en tiennyt. Ei ole mikään hyvin, Mutsi jyrää -sarjakuvistaan tuttu taiteilija tuolloin kirjoitti.

Aki ja Tuulia eivät tuolloin vastanneet Seiskan tiedusteluun, eikä marraskuiselle viestille saatu mitään selvyyttä.

Mainos
Mainos päättyy

Sittenkin ero

Vähitellen pariskunnan erohuhut laimenivat, mutta huhtikuussa he laativat avioehdon.

Tuolloin erohuhut taas leimahtivat, etenkin kun Tuulia kyseli alkukesän somepäivityksissään uusia kohteita kotikaupungistaan, jonka hän oli merkinnyt Turuksi. 

Päivitys levisi laajasti, sillä Tuulialla on lähes 23 000 Instagram-seuraajaa.

Kesäkuun alussa Akin ja Tuulian elämäntilanne muuttui dramaattisesti, sillä Tuulia siirsi virallisen osoitteensa Turkuun, Akin jäädessä Espooseen.

Kahta viikkoa myöhemmin Tuulia jätti avioerohakemuksen Varsinais-Suomen käräjäoikeuteen.

Mainos
Mainos päättyy

Hakemuksesta selviää, että Tuulia haki eroa yksin. Aki hyväksyi erohakemuksen viikkoa myöhemmin.

Näin ollen pariskunnan vuonna 2013 solmittu avioliitto kesti 11 vuotta. Sen aikana heille syntyi kaksi lasta.

Puhuivat perhe-elämästään

Sekä Aki että Tuulia ovat antaneet aiemmin tahoillaan haastatteluita perheasioistaan.

Aki on muun muassa hehkuttanut perheonneaan ja sitä, miten mullistuttavaa isäksi tulo on hänelle ollut.

Kolme vuotta sitten Tuulia kertoi Kaksplus-lehdessä siitä, miten hänen Mutsijyrää-Instagram-tilinsä syntyi.

Mainos
Mainos päättyy

Hän kertoi, että aiheet syntyivät tuoreen äidin ajatuksista ja arjen sattumuksista, jotka perustuvat tositapahtumiin.

Koskettavia julkaisuja

Tuulia on julkaissut muun muassa kesäkuussa koskettavan postauksen, vain muutamia viikkoja eropapereiden jättämisen jälkeen.

Viestistä saa sen käsityksen, että viimeaikaiset tapahtumat ovat ottaneet todella lujille. Viestissään Tuulia psyykkaa itseään olemaan tarpeeksi hyvä äiti.

Selvisin, selviän. Ympärilläni on paljon ihania ihmisiä ja paljon hyvää, hän kirjoittaa.

Se jatkuu niin kauan kunnes kuulen, taas kerran, että en olekaan. Tajuan miten tyhmä, hyväuskoinen ja säälittävä olen.

Paitsi tällä kertaa tiedän, että olen myös vahva. En mene enää rikki kaikesta, kuten ensimmäisellä kerralla, ja niin monesti sen jälkeen.

Tuulian julkaisu on saanut 1 800 tykkäystä ja lukusia kommentteja.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Avioero! Happoradion Aki Tykin vaimo hakee eroa yksin