Sami Kapanen yllättää somekäytöksellään – ”Ehkä se voi kummastuttaa”

Lahden Pelicansin uusi päävalmentaja rikkoo stereotypioita kovasta lätkäjätkästä.
Kiekkomies Sami Kapanen, 51, on uuden ajan päävalmentaja. Keskusteleva ja charmantti maailmankansalainen ei huuda pelaajilleen tukka pystyssä. Eikä hän Amerikassa pitkään asuneena mongerra pukukopissa mitään rallienglantia.
Videolla Sami Kapanen & mieltymys historiaan:
Myös sosiaalinen media on hallussa. Sami vaikuttaa mieltyneen erityisesti Instagramiin, johon päivittää lähes päivittäin kuulumisiaan.
Lahden Pelicansin päävalmentaja on tälläkin viikolla postannut Instaan esimerkiksi aurinkoista päiväkävelyään Vesijärven jäällä, pullakahvitunnelmia kaupungin kuppiloista sekä Suomen Chicagon arkkitehtuuria.

Kännykkä kourassa
Yksi asia pistää kuitenkin silmään. Sami julkaisee toistuvasti kuvia erilaisista patsaista. Lahdessakin hänen kännykkäkameraansa on osunut muun muassa Mannerheimin ratsastajapatsas ja Mikael Agricolan patsas.
– Ensimmäinen havaintoni Lahdesta on, että ravintolatarjonta on hyvä. Täältä löytyy myös hyvin kivoja kahviloita, mutta myös paljon erilaisia maamerkkejä. Tykkään henkilökohtaisesti historiasta sekä muistomerkeistä ja patsaista.
– Kävelen täällä kännykkä kädessä ja otan kuvia patsaista ja muista maamerkeistä. Nautiskelen vapaa-ajastani kävelemällä kaupunkia ympäri, Sami selostaa Seiskalle.

Hivelee silmää
Hiljattain Sami julkaisi jopa kuvakollaasin Lahdessa sijaitsevista patsaista. Moinen sometoiminta ei ole välttämättä aivan tyypillistä, mitä tulee luunkoviin kiekkomiehiin.
– Ehkä se voi kummastuttaa, ellei tunne minua sen enempää, Sami kuittaa.
Ennen vanhaan rakennusten kauneuteen käytettiin paljon enemmän aikaa ja energiaa.
Kiekkovalmentaja kertoo olleensa kouluvuosista lähtien kiinnostunut historiasta. Savolainen nostaa erikseen tikunnokkaan taannoisen Rooman-reissunsa.
– Se kaupunki on täynnä historiaa. Siellä on kaikennäköisiä, kauniita vanhoja rakennuksia.
– Ennen vanhaan rakennusten kauneuteen on käytetty niin paljon enemmän aikaa ja energiaa. Ne ovat olleet käytännöllisiä ja toimiviakin, mutta samalla myös ulkokuoren tärkeys on huomioitu. Sellainen hivelee omaakin silmääni.

Kuningas korkkaamatta
Kuopiolaistaustainen Sami yllättää luettelemalla sujuvasti tietoa Lahden Mannerheimin-patsaasta ja torin kupeessa komeilevasta Hakkapeliittapatsaasta.
– Jokaisella patsaalla on aina jokin merkitys ja tarkoitus, miksi ne on pystytetty. Ne kertovat omaa tarinaansa. Niitä katsellessa ja ihaillessa voi samalla perehtyä siihen, mikä tarina niiden taustalla on, hän tuumii ja viittaa heti perään Jari Litmaseen:
– Yksi asia mitä en ole vielä ehtinyt, on käydä katsomassa meidän kuningastamme. Jossain vaiheessa pitää käydä kurkkaamassa myös Litin patsas.
