Mikä ihanuus! Kerttu Niskanen esitteli suloisen seuralaisensa: tässä on hiihtotähden Martta-koira

Mikä ihanuus! Kerttu Niskanen esitteli suloisen seuralaisensa: tässä on hiihtotähden Martta-koira

Viime kauden paras suomalaishiihtäjä saa Rukalla myös karvaista kannustusta.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen Hiihtoliiton järjestämät haastattelutilaisuudet ovat yleensä haudanvakavia tunnelmaltaan. Siinä on leikki kaukana, kun maamme kovimmat suksisankarit perkaavat pikkutarkkoja hiihtonyansseja suut mutrussa.

Videolla hiihtomaajoukkeen väriläiskä Rokki-Remi Lindholm:

Muutamia poikkeuksiakin löytyy. Krista Pärmäkoskella on usein hymy herkässä ja Perttu Hyvärinen on vekkuli viiksivallu. Rokki-Remi Lindholm varsinkin on aito väriläiskä ja omanlaisensa persoona, mutta Kerttu Niskanenkin osaa yllättää.

Suomen tähtihiihtäjä kittaa kaljaa ja mättää makkaraa – silti mykistävät vatsalihakset: ”Ihan v***n sama”

Mainos
Mainos päättyy

Tulosten valossa viime kauden paras suomalaishiihtäjä ilmestyi torstaina Rukan maailmancupin mixed zonelle karvainen kaveri kainalossaan. Aina iloinen ja hyväntuulinen Kerttu esitteli Seiskalle suloisen maltankoiransa Martan.

– Tässä on koirani Martta! Oli paljon kivempi tulla kahdestaan tänne haastatteluun, Kerttu myhäilee Seiskalle.

Kerttu Niskanen ja Martta-koira kuvattuna Rukan hyisellä hiihtostadionilla.
Kerttu Niskanen ja Martta-koira kuvattuna Rukan hyisellä hiihtostadionilla.

Martta mukana menossa

Maltankoirat ovat kääpiökokoisia seurakoiria, joiden luonnetta kuvaillaan kiltiksi, leikkisäksi ja tarkkaavaiseksi. Martankin pää pyöri kuin Rukan afterskissä konsanaan, kun suloinen hauveli kiehnäsi emäntänsä sylissä pakkasilmaa nuuskien.

Tämä mies on eläin! Suomen maajoukkuehiihtäjä paljastaa järjettömät harjoittelumääränsä: ”Sellaiset 40 000 kilokaloria”

– Ei ole uusi juttu, että Martta lähti tänne Rukalle mukaan. Hän on pyörinyt paljon kisoissa mukana. Välillä olen ottanut Martan mukaan leireillekin, Kerttu kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Tähtihiihtäjä on tottunut koirakavereihin – samoin kuin pikkuveljensä Iivo Niskanen.

– Meillä oli jo kotona Vieremällä koira, mutta Martta on ensimmäinen ihka oma koirani.

Maltankoira Martta seuraa kuuliaisesti emäntäänsä hiihtokisoihin ja leirityksille.
Maltankoira Martta seuraa kuuliaisesti emäntäänsä hiihtokisoihin ja leirityksille.

”Voi vähän reittä ravistella”

Pienillä tassuillaan lumessa sutiva Martta ei ole optimaalinen lenkkikaveri huippu-urheilija. Eikä suloisen karvaturrin sitä pidä ollakaan.

– Halusin nimenomaan sellaisen koiran, joka ei vaadi ihan hirveää lenkittämistä. Ammattiurheilijana pitää aina olla niin älyttömän keskittynyt, kun käyn juoksulenkeillä, Kerttu perustelee.

– Siksi käymme Martan kanssa vielä omilla lenkeillämme varsinaisten juoksulenkkieni päälle. Mutta Martan kanssa ne ovat sellaisia vähän rennompia lenkkejä, että voin vähän itse samalla reittä ravistella, hiihtäjä naurahtaa.

Mainos
Mainos päättyy

Suoraa puhetta! Kaljaa kittaavaa Suomen maajoukkuehiihtäjä ruoskii maanmiehiään: ”Ei treenata tarpeeksi”

Kovakuntoiset Saksan tytöt

Martalla piisaa viikonloppuna seuraamista, sillä Kertulla on edessään kova savotta. Tähtihiihtäjä osallistuu sekä perjantain sprintteihin, lauantain perinteisen kympille että sunnuntain 20 kilometrin vapaan kisaan.

Seiska Rukalla: tältä palaneella rinneravintolalla näyttää nyt – ilmassa leijuu vahva sähkön käry

– Vaikka perjantaina starttaankin, niin odotan sprinttejä enemmän jo viikonlopun normaalimatkan kisoja, Kerttu tuumaa.

Kerttu, ketkä ovat viikonlopun kovimmat kilpakumppanit?

– Ruotsalaiset ja norjalaiset ovat perinteisesti hyviä. Ja Saksan tytöt näyttivät olevan kovassa kunnossa jo Oloksella. Uskon, että naiset lyövät tulosta laajalla rintamalla.

Maailmancup kisataan Rukalla tänä viikonloppuna 24.–26.11.

Kertulla on viikonloppuna kova urakka Rukalla. Onneksi Martta-koira kannustaa.
Kertulla on viikonloppuna kova urakka Rukalla. Onneksi Martta-koira kannustaa.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan