Juha Mieto räjäytti kaikki naurunremakkaan

Suuri suomalainen hiihtolegenda heitti hervotonta hetulaa Salpausselän kisoissa.
Salpausselän kisaviikonloppu tarjosi jälleen hersyviä hiihtohetkiä.
Videolla Juha Mieto vs. Thomas Wassberg Lahdessa:
Aurinkoinen viikonloppu Lahdessa oli pitkälti norjalaishiihtäjien juhlaa: sekä Therese Johaug että Johannes Hösflot Kläbö olivat hirmuisessa iskussa.
Suomalaittain säväyttivät Niskasen sisarukset sekä Jasmi Joensuu, mutta silti suurinta show’ta veti todellinen karpaasilegenda Juha Mieto.
Kuten Seiska sunnuntaina ladunvarresta raportoi, Kurikan Jussi otti revanssin ruotsalaisesta Thomas Wassbergista. Näytösluontoinen sunnuntaihiihtely päättyi ennalta sovitusti tasapeliin.

Hiljainen ruotsalainen
Runsaslukuinen yleisö ei siis nähnyt mitään tosikkomaista, naama irvessä punnerrettua mittelöä Lake Placidin 1980 talviolympialaisten hengessä.
Mietaan ja Wassbergin yhteenotto oli puhtaasti maksettu, lähinnä nopea näyttäytyminen hiihtokansan iloksi. Kyse oli viihteestä.
Legendoista Kurikan jätti oli ehdottomasti se, joka ymmärsi paremmin pelin hengen. Ruotsalainen Thomas jätti itsestään melko pidättyväisen mutta kuitenkin hyvin miellyttävän hiljaisen miehen vaikutelman.

Mietaa antoi palaa
Mietaa sitä vastoin tarjosi kansalle kunnolla sirkushuveja. Hän höpötteli huimia tarinoita jo lauantaina järjestetyssä lehdistötilaisuudessa, jossa sai useaan otteeseen paikalla olleen median naurunremakkaan.
– Olen käynyt pelkän kansakoulun ja senkin takaperin. En osaa mitään kieliä, hän huikkasi suomeksi tulkille, joka joutui kääntämään tarinat Wassbergille.
Olen käynyt pelkän kansakoulun ja senkin takaperin.
Ruotsalaislegenda kuunteli monttu auki Mietaan poukkoilevia tarinoita milloin mistäkin – esimerkiksi näkemästään unesta:
– Se oli sellaanen uni, notta kun me lähretähän matkaan, niin tuloo auringonpimennys! Sitten hiihretähän ihan pilkkopimeessä, Jussi hohotteli.

Hämmensi yöhousuissa
Varsinaisena kisapäivänä Mietaa löi vain lisää kierroksia koneeseen. Hän hämmästytti yleisön ilmestyttyään Lahden hiihtostadionin lähtöviivalle yöhousuissa.
Notta perkele!
Kaksimetrisen Mietaan housut olivat nekin valtavat: tuulessa lepattaneet ruutukuvioiset pyjamapöksyt. Eivät siis varsinaisesti mitkään hiihtohousut.
Mieto-show’n kruunasi olympiavoittajan paljastus leikkimielisen hiihtokisan jälkeen: hän oli kiskaissut jalkaansa vahingossa väärät monot.
– Notta perkele! Mietaa jylisi niin että koko stadion raikui.
