Miljoonat koiralle? Ivana Trumpin jättiperintö puhuttaa

ivana trump
Mainos
Mainos päättyy

Ivana Trump kuoli 73-vuotiaana viikko sitten (14.7.). Hänet löydettiin kuolleena New Yorkin kotinsa portaiden juurelta. BBC:n mukaan hän kuoli keskivartaloonsa kaatuessaan saamiinsa vammoihin.

Donald Trump suree kuollutta ex-vaimoaan

Ivana Trump sai valtavan omaisuuden erottuaan Donald Trumpista. Ivana oli Donaldin ensimmäinen vaimo.

ivana trump, donald trump
Ivana ja Donald Trump 1980-luvulla.
Mainos
Mainos päättyy

Ivanalle jäi pariskunnan kolmen yhteisen lapsen huoltajuus sekä Connecticutissa sijaitseva, noin 3,7 miljoonan euron arvoinen koti. Lisäksi hän sai noin 24 miljoonaan euron sovintorahan ja osittaisen asumisoikeuden Donaldin Palm Beachilla sijaitsevaan Mar-a-Lago-ökykartanoon.

Ivana käytti avioerorahansa uusiin yrityksiinsä, joiden on arveltu poikineen jopa 97 miljoonan euron omistukset.

ivana trump
Muotisuunnittelija, malli ja liikenainen Ivana Trump kasvatti itselleen muhkean omaisuuden.

Melania Trump hämmensi Ivana Trumpin hautajaisissa - vältteli arkkua ja mulkoili

Ivanan testamentista ei ole vielä tietoa, mutta todennäköisesti hänen kolme lastaan saavat isot siivut kakusta. Lapset ovat Eric, Donald jr. ja Ivanka Trump.

ivana trump
Tiger-koira oli Ivana Trumpin silmäterä.

Amerikkalaisten viihdesivustojen villeimmissä spekulaatioissa Ivanan veikataan jättäneen miljoonia parhaaksi ystäväkseen kuvaillulle lemmikilleen, yorkshirenterrieri Tigerille.

Mainos
Mainos päättyy

- Tiger oli Ivanalle kaikki kaikessa. Hän kuoli sinkkuna. Hänen lapsensa ovat jo aikuisia, ja Ivana olisi ollut täysin yksin ilman Tigeria, lähipiirilähde kertoo.

Ivana tunnettiin hyvin eläinrakkaana ihmisenä, ja etenkin koirat olivat lähellä hänen sydäntään. Ivanan hautajaisten alla lähipiiri toivoikin, että muistokukkien sijaan hautajaisia kunnioittavat lahjoittaisivat rahaa kulkukoiria auttavalle järjestölle.

Ivana kohautti vuonna 2010 haastamalla suomalaisen Paola Suhosen luotsaaman vaatemerkki Ivana Helsingin käräjille tavaramerkkirikkomuksesta.

Ivana tulistui New Yorkin muotimessuilla, sillä hän koki suomalaisen tavaramerkin pilanneen omaa nimeään kantavan tavaramerkin. Ivana Trump perusti House of Ivana -merkkinsä 1990-luvulla, Ivana Helsinki taas perustettiin jo 1980-luvulla.

Seurapiirirouva joutui lopulta nöyrtymään suomalaisen vaatemerkin kanssa, ja lisäksi kohu siivitti Ivana Helsingin myyntiä.
 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan