Kuningatar Elisabetin suosikkilapsenlapsi Lady Louise hämmentää kassaneitinä - tienaa itse opiskelurahansa

Lady Louise Windsor
Mainos
Mainos päättyy

Isossa-Britanniassa julkistettiin elokuussa lukion päättökokeen tulokset. Yksi koulun läpäisseistä oli Wessexin kreivipari Edwardin ja Sophien esikoistytär Lady Louise Windsor, 18.

Louise opiskeli Ascotin yksityiskoulussa, josta hän brittimedioiden mukaan on saanut sen verran mainiot arvosanat, että saattoi luottavaisin mielin hakea yliopistoon. 

– Lady Louise aloittaa syyskuussa englannin kielen opinnot St Andrewsin yliopistossa, hovi tiedottaa. 

Harry ja Meghan hankkivat uuden lemmikin - rescue-koira on herttuattaren lempirotua

Mainos
Mainos päättyy
Wessexin herttuapari Edward ja Sophie sekä Louise ja James
Edward ja Sophie ovat halunneet tarjota lapsilleen Louiselle ja Jamesille mahdollisimman normaalin lapsuuden. Tästä syystä he eivät ole halunneet lapsilleen kuninkaallisia arvonimiä.

Skotlannissa sijaitseva St Andrews ei ole ainoastaan yksi maailman vanhimmista englanninkielisistä yliopistoista ja eliittikoulun maineessa, siellä on myös tehty historiaa: täällä alkoi prinssi Williamin ja Catherine Middletonin rakkaustarina.

Kuningatar Elisabet ja Lady Louise Windsor
Louisen kerrotaan olevan kuningatar Elisabetin suosikkilapsenlapsi.

Valmista Williamin ja Catherinen kuninkaallinen kanacurry – "Emme ole huippukokkeja..."

Moni nuori nauttisi kesälomasta ennen yliopistorupeaman alkua, mutta ei Louise. Hän hakeutui kesätöihin puutarhakeskukseen, jossa hän työskentelee useina päivinä viikossa noin kahdeksan euron tuntipalkalla. 

The Sun -lehden mukaan Louisen työnkuva on monipuolinen. Hän tekee asiakastyötä, avustaa kassoilla sekä hoitaa kasveja.

Brittimedian uteliaisuus heräsi ja toimittajat kyselivät asiakkailta mielipiteitä Louisen työpanoksesta. Monet kuvailivat häntä kohteliaaksi ja huomaavaiseksi työntekijäksi.

Mainos
Mainos päättyy

– En ollut uskoa, että kassalla oli Lady Louise, kuningattaren pojantytär. Hän on todella vaatimaton ja suloinen nuori nainen, ja näytti iloitsevan työstään, eräs asiakas totesi The Sunille. 

Sussexin herttuatar Meghan järkyttyi - Archie-pojan huone syttyi tuleen: "Ei mitään järkeä"

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan