Riitta Väisänen pamauttaa podcastissa Aki Linnanahteelle: "Miehet on niin tyhmiä"

Riitta Väisänen pamauttaa podcastissa Aki Linnanahteelle: 'Miehet on niin tyhmiä'

Riitta on kirjoittanut aiheesta kirjankin.

Mainos
Mainos päättyy

Mediapersoona ja entinen missi Riitta Väisänen, 70, käyttää valokeilaansa tärkeästä asiasta puhumiseen. 

Riitta vierailee Aki Linnanahde talk shown tuoreessa jaksossa. Kymppitonni-legenda ei saapunut äänitysstudioon tyhjin käsin, vaan toi tuliaisena vuonna 2009 julkaistun kirjansa Vertaistukea vaihdevuosiin (Otava). 

Mainos
Mainos päättyy

"Miehet ei tajua"

Riitta toteaa Akille, että aiheesta puhuminen on erittäin tärkeää. Hän huomauttaa, että vaihdevuodet koskettavat myös miehiä, vaikkei asiasta juurikaan keskustella julkisesti. 

– Miehet on niin tyhmiä, etteivät tajua, että niilläkin on ne, Riitta pamauttaa suorasukaiseen tyyliinsä. 

Riitta käyttää sekä puheessaan että kirjassaan termiä andropaussi, joka tarkoittaa nimenomaan miesten vaihdevuosia. Aki paljastaa käsitteen olevan hänelle ennestään vieras. Niinpä Riitta valistaakin Akia sen mahdollisista oireista. 

– Sitä hidastuu, hormonitoiminta muuttuu ja testosteroni vähenee, Riitta luettelee. 

Aki kehaisee, ettei Riittaa ikinä uskoisi 70-vuotiaaksi. - Olen koko elämäni kärrännyt paskaa, Riitta kertoo nuorekkuutensa salaisuudeksi.
Aki kehaisee, ettei Riittaa ikinä uskoisi 70-vuotiaaksi. - Olen koko elämäni kärrännyt paskaa, Riitta kertoo nuorekkuutensa salaisuudeksi.
Mainos
Mainos päättyy

Aina oireita ei osaa yhdistää vaihdevuosiin. Myös Riittaa tutkittiin kattavasti ennen kuin lääkärikään osasi ajatella menopaussin mahdollisuutta. Hän oli tuolloin noin 55 -vuotias.

Lääkkeet loppu

Riitta kertoo olevansa yhä hormonikorvaushoidossa. Valitettavasti apteekkeja vaivannut lääkepula koskee myös Riitan käyttämää valmistetta. Jakson äänityshetkellä elokuussa hän on ollut ilman lääkettä jo kaksi kuukautta. Seuraavan kerran sitä odotetaan saapuvaksi apteekkeihin vasta lokakuussa. Lääkkeettömyys on tuonut mukanaan lukuisia ikäviä vaivoja. 

– Olen selvästi kiukkuisempi, kun en saa lääkettä. Saan hikoulupuuskia ja on inkontinenssia, Riitta kertoo rehellisesti. 

Lääkkeiden saatavuusongelmat ovat kasvaneet globaalisti viime vuosikymmenen aikana. Riitta toteaakin ponnekkaasti, että lääkepula koskettaa kaikenikäisiä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan