IL: Jorma Pulkkisen vaimo ei palaa enää kotiin

IL: Jorma Pulkkisen vaimo ei palaa enää kotiin

Ruutuysin juontaja ja liki 70 vuotta yhdessä ollut vaimo eivät enää asu yhdessä.

Mainos
Mainos päättyy

Jorma Pulkkinen, 84, kertoo Iltalehdelle että Anna-Liisa Pulkkiselle etsitään nyt paikkaa hoivakodista. Pari on ollut yhdessä 69 vuotta ja naimisissa 63 vuotta.

Sairaalassa parhaillaan oleva Anna-Liisa on viime ajat ollut huimauksen vuoksi pyörätuolissa, ja Jorman mukaan hän on menettänyt käytännössä sekä näkönsä että muistinsa.

- Hän saattaa sanoa yhden sanan, mutta unohtaa asiansa ja myös sen sanan saman tien, Jorma kertoo Iltalehdelle.

Muistisairauden ja Parkinsonin taudin nyt vaivaaman puolisonsa Jorma on tavannut jo vuonna 1955. Tuolloin Jorma oli innokas moottoripyöräilijä, ja moottoriharrastukset ovat pysyneet mukana koko iän.

Mainos
Mainos päättyy
Anna-Liisa ja Jorma esittelivät Seiskalle tuoretta kaksiotaan Vantaalla kolme vuotta sitten.
Anna-Liisa ja Jorma esittelivät Seiskalle tuoretta kaksiotaan Vantaalla kolme vuotta sitten.

Koska Jorman ensirakkaus Anna-Liisa ei oikein moottoripyöristä välittänyt, vaihtoi Jormakin koneharrastuksensa pienlentokoneisiin ja ralliautoiluun. Kumpikaan ei tosin enää viime vuosina ole kuulunut harrastuksiin.

Muuttivat pysyvästi Suomeen

Jorma ja Anna-Liisa ovat asuneet Espanjassa suuren osan vuotta jo 1980-luvulta asti. Koronan jälkeen he kuitenkin jäivät pysyvästi Vantaalle.

Vuodesta 1985 alkaen aviopari asui osan vuotta Espanjassa. Heillä oli siellä myös kakkoskoti.
Vuodesta 1985 alkaen aviopari asui osan vuotta Espanjassa. Heillä oli siellä myös kakkoskoti.

– Vaimoni viihtyisi missä vain, mutta minä en oikein viihdy Vantaan-asunnossamme. Haluaisin asua vaikka Veikkolassa rivitalonpätkässä, jossa pääsisin nurmikolle istumaan ja ottamaan aurinkoa. Olen hulluna siihen hommaan, Jorma kertoi Seiskalle kolme vuotta sitten.

Pari oli jo tuolloin päättänyt asunnon olevan heidän loppuelämän kotinsa, eikä sisustus tai remppa enää kiinnostanut. Pari puhui leppoisasta elämästä.

Mainos
Mainos päättyy

- Emme aio ostaa edes autoa enää, Jorma totesi kolme vuotta sitten.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan