Wille Rydmanille ei syytettä raiskauksesta – kommentoi nasakasti Twitterissä
Kansanedustaja Wille Rydman joutui kohun silmään, kun keskusrikospoliisi alkoi tutkia häneen kohdistuvaa epäilyä seksuaalirikosesta.
Nyt syyttäjä on päättänyt jättää syytteet nostamatta. Rydmanin epäiltiin syyllistyneen raiskausrikokseen keväällä 2015.
Keskusrikospoliisin toimitti asiassa esitutkinnan ja saattoi asian syyttäjille syyteharkintaan, koska oli syytä epäillä, että Rydman olisi syyllistynyt raiskausrikokseen.
Rikostutkinta eteni syyttäjien pöydälle, mutta syyttäjien näkemyksen mukaan esitutkinnan perusteella ei ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäillyn syyllisyyden tueksi.
Kansanedustaja Wille Rydman syyttää kohumissi Adelea valehtelusta – paljastaa viestit Seiskalle
Kansanedustaja Wille Rydman kommentoi tietoa tuoreeltaan Twitterissään.
Hän linkitti viestinsä oheen aiemman Twitter-viestinsä, jossa hän kommentoi Helsingin Sanomien artikkelia, josta koko kohu alkoi.
- Syyttäjä on tänään tehnyt minuun kohdistuneesta rikosepäilystä syyttämättäjättämispäätöksen.
- HS-jutun kirjoittajat ja osa sen haastattelemista henkilöistä sitä vastoin ovat edelleen rikostutkinnassa kyseiseen häväistysartikkeliin liittyen. Valoa kohden!
Kohun alkaessa kokoomus erotti Wille Rydmanin eduskuntaryhmästä ja valiokuntapaikoista. Hän joutui myös eroamaan Helsingin kaupunginvaltuuston varapuheenjohtajan paikalta.
Kokoomusjohto totesi erottamisen yhteydessä, että asiaa käsitellään uudestaan, mikäli jatkoselvitykset palauttavat luottamuksen.
- Pääsetkö nyt kokoomuksen kansanedustajaehdokkaaksi ja takaisin eduskuntaryhmään, eräs Twitter-seuraajista kyseli.