Kohustriimaaja Pottukoiralle rikostuomio

– On järjetöntä, Jouko Kärkkäinen kommentoi tuomiotaan Seiskalle.
Striimaaja Pottukoira eli Jouko Kärkkäinen, 42, vastasi tänään keskiviikkona kunnianloukkaussyytteeseen.
Arkistovideo: Pottukoiran kotiesittely
Asiaa käsiteltiin Pohjois-Savon käräjäoikeudessa. Syyttäjä nosti syytteen 7.6.2024, ja Kärkkäinen on ainut vastaaja eli syytetty. Syyttäjän mukaan rikos tapahtui Iisalmessa 20-21.11.2023.
Jutussa on asianomistajana miespuolinen henkilö.
Jutun haastehakemus tuli julkiseksi istunnon alettua. Siitä ilmenee, että syyttäjä haki Kärkkäiselle sakkorangaistusta.
Syyttäjän mukaan Kärkkäinen oli livestriimissään loukannut asianomistajan kunniaa.
Kärkkäinen kertoo Seiskalle osallistuneensa käsittelyyn etäyhteyksin, sillä hän asuu nykyään Virossa.
– Aion myöntää sen syytteen. Mutta se mies itse soitti minulle striimin aikana, joten tämä koko asia on hyvin hämmentävä, Kärkkäinen mainitsi.

Tästä on kyse
Pohjois-Savon käräjäoikeuden toimittamista julkisista asiakirjoista ilmenee, että Kärkkäinen oli livestriiminsä aikana jutellut asianomistajan kanssa.
Asianomistajan mukaan Kärkkäinen ja hänen striiminsä katsojat olivat ottaneet hänet silmätikuksi. Kärkkäisen rikossyytteeseen johtaneiden kommenttien jälkeen hän oli vielä näyttänyt kuvia asianomistajasta striimissään.
Oikeuden mukaan "on erittäin moitittavaa", että Kärkkäinen jatkoi tekoaan näyttämällä asianomistajasta tunnistettavia valokuvia.
Asianomistajan mukaan striimin katsojat eivät ole "vieläkään unohtaneet asiaa", ja että hän oli saanut todella paljon yhteydenottoja Kärkkäisen katsojilta vielä tapahtuneen jälkeen.
Asianomistaja oli esitutkinnan aikana myöntänyt soittaneensa striimaajaalle, mutta oikeudenkäynnin aikana hän kiisti asian.
Oikeudenkäynnin aikana katsottiin tallenne Kärkkäisen livestriimistä. Videotallenteen perusteella käräjäoikeus katsoi tulleen näytetyksi, että asianomistaja oli itse soittanut Kärkkäiselle striimin aikana.
Minisakot ja yli 3 500 euron vanhingonkorvaukset
Käräjäoikeus antoi tuomionsa oikeudenkäynnin yhteydessä. Kärkkäiselle tuomittiin 60 päiväsakkoa, joka tekee hänen minituloillaan 360 euroa.
Hänen tulonsa ovat niin pienet, että hänelle määrättiin pienin mahdollinen päiväsakon kappalehinta eli kuusi euroa.
Lisäksi hänet määrättiin maksamaan 3 500 euron korvaukset asianomistajalle kärsimyksestä. Asianomistaja oli alun perin vaatinut 5 000 euron korvauksia, mutta käräjäoikeuden mukaan 3 500 euron korvaukset olivat kohtuulliset asiassa.
Kärkkäinen joutuu lisäksi maksamaan asianomistajan 1 562 euron oikeudenkäyntikulut.
Käräjäoikeuden antama tuomio ei ole lainvoimainen.
Kärkkäinen kommentoi tuomiotaan Seiskalle.
– On järjetöntä.
Striimaajan mukaan hän on vielä epävarma siitä, aikooko hän valittaa tuomiosta vai ei.
– Tuskin, Kärkkäinen totesi.
Aiemmat tuomiot
Kärkkäisellä on aiempaa rikostaustaa. Esimerkiksi viime lokakuussa hän sai kahdesta kunnianloukkauksesta, kahdesta laittomasta uhkauksesta sekä lievästä vahingonteosta 80 päiväsakkoa.
Hänelle määrättiin pienin mahdollinen päiväsakon kappalehinta eli kuusi euroa. Maksettavaa kertyi 480 euroa. Asianomistajille Kärkkäinen määrättiin maksamaan yli 3 400 euroa.
Silloin oli kyse samankaltaisesta tapauksesta kuin tuoreessa rikostuomiossa, sillä myös nämä rikokset tapahtuivat Kärkkäisen livestriimin aikana.
Tuomiot laittomista uhkauksista koskivat sitä, että Kärkkäinen oli uhannut kahta asianomistajaa striimissään.
Kunnianloukkaukset liittyivät siihen, että Kärkkäinen oli nimitellyt kahta asianomistajaa livestriimin aikana.
Tuomio lievästä vahingonteosta napsahti siitä, kun Kärkkäinen kävi Citymarket Iisalmen myymälän irtokarkkihyllyllä.
Seiskakin uutisoi siitä, kuinka Kärkkäinen oli koskenut paljain käsin irtokarkkeihin. Hän myös vihjaili kosketelleensa sukuelintään ennen karkkeihin tarttumista.