Kohustriimaaja Pottukoira taas oikeudessa

Pottukoira kertoo Seiskalle näkemyksensä syytteisiin.
Striimaaja Pottukoira eli Jouko Kärkkäinen, on perjantaina (16.5.) Pohjois-Savon käräjäoikeudessa. Oikeudenkäynnissä hänelle luettiin syytteet kahdesta kunnianloukkauksesta, salakatselusta, kotirauhan rikkomisesta ja pahoinpitelystä.
Haastehakemuksessa mainitaan, että Kärkkäinen on halventanut tuttavaansa kutsumalla tätä striimissään alatyylisillä nimityksillä.
Syyttäjä vaatii, että Kärkkäinen korvaa valtiolle mahdolliset todistelukustannukset. Asianomistajana oleva tuttava vaatii Pottukoiralle rangaistusta, joka olisi 50–90 päiväsakkoa.
Uhkaussyyte kumoon
Pottukoiraa epäiltiin myös laittomasta uhkauksesta, mutta tähän liittyen ei ole ollut riittävästi näyttöä syytteen nostamiseksi.
Samassa oikeudenkäynnissä käsitellään rikoksia, joissa Kärkkäinen on asianosaisena eli uhrin asemassa.
Kahta henkilöä syytetään vahingonteosta, jossa he olivat vahingoittaneet Kärkkäisen hallinnassa olevaa omakotitaloa rikkomalla sen ikkunat. Tekijät olivat tekoaikaan alaikäisiä.

Pitkät syytelistat
Kärkkäistä syytetään kotirauhan rikkomisesta. Syyttäjän mukaan hän on hakannut tuttavansa takaoven ikkunaa, tunkeutunut tämän asuntoon ja käyttäytynyt asunnossa uhkaavasti ja väkivaltaisesti.
Lisäksi häntä syytetään salakatselusta, jossa hän oli kuvannut livestriimiin yksityisasunnossa olleita henkilöitä.
Pottukoiraa syytetään myös pahoinpitelystä, jossa uhrina oli tekohetkellä 16-vuotias poika. Syytteessä kuvaillaan Kärkkäisen tönineen ja työntäneen uhrin seinää vasten sekä tarttuneen tätä kaulasta.
Hän on myöntänyt korkeintaan pitäneensä uhria kiinni paidasta.
Myös Pottukoira vaatii rangaistusta rikoksiin, joissa hän on asianomistajana.
Myöntää osan
Seiska tavoitti Pottukoiran perjantaina iltapäivästä, kun oikeudenkäynti oli yhä käynnissä. Hän kertoi kiistävänsä suurimman osan syytteistä.
– Kunnianloukkaus on ihan höpö höpö -juttu. Eihän siinä sanottu kuin etunimi, hän viestittää Seiskalle.
– Salakatselun kiistän myös, sillä he tiesivät kyllä, että minulla on striimi. Hehän rikkoivat ikkunat minun talostani ja saivat minut peräänsä.
– Pahoinpitelyn myönnän siltä osin, että siinä oli vain käsirysyä. Muut, jotka olivat minun luonani vieraana, olivat tosin käyttäneet aika paljon väkivaltaa syytelistan perusteella, Jouko summaa.
Oikeudenkäynnissä käsitellään myös muita rikosnimikkeitä, joissa asianomistajina ja vastaajina on muita ihmisiä kuin Kärkkäinen itse.