Ruotsin hovissa suuri muutos: prinsessa Madeleinelle valtava vastuu

Ruotsin hovissa suuri muutos: prinsessa Madeleinelle valtava vastuu

Madeleine pääsee sijaistamaan kuningasta.

Mainos
Mainos päättyy

Tiistaina (22.10.) Ruotsin hovista tiedotettiin, että prinsessa Madeleine tulee astumaan kuningas Kaarle Kustaan saappaisiin viikon loppuun saakka. Tämän jälkeen kuninkaan roolia hoitaa kruununprinsessa Victoria.

Järjestely on väliaikainen, ja syy siihen on kuningas Kaarle Kustaan ja kuningatar Silvian reissu Brasiliaan. Kyseessä on matka World Childhood Foundationin ja World Scout Foundationin kanssa.

Asiasta ovat uutisoineet Siren ja Svensk Damtidning.

Mainos
Mainos päättyy

Lisää töitä Madeleinelle

Prinsessa Madeleinen astuminen isänsä paikalle viittaa siihen, että povaukset kuninkaallisten töiden määrän kasvamisesta pitävät paikkansa. Prinsessalla on ollut huomattavan vähän kuninkaallisia edustustehtäviä ulkomailla asuessaan, ja määrän uskottiin kasvavan, kun hän kesällä muutti takaisin Ruotsiin.

Ruotsiin palattuaan tehtäviä on ollut jo kaksi; ensimmäinen oli koko hovin päivä valtiopäivien avajaisissa, ja toinen oli Madeleinen ensimmäinen sooloedustus vuosiin Erica-säätiön 90-vuotispäivänä.

Chrisin päätös pitää

Madeleinen aviomies Chris O'Neill teki jo prinsessan kanssa avioituessaan selväksi, että hänestä ei tule prinssiä. Hän on osallistunut tehtäviin sen verran kuin on vaadittu, mutta keskittyy täyspäiväisesti uraansa liikemiehenä.

Mainos
Mainos päättyy

Tämän takia Chrisin ei odoteta liittyvän prinsessan seuraan viikonlopun tehtävissä.

Tällä hetkellä hovin kalenteriin ei ole merkitty tehtäviä lokakuulle prinsessa Madeleinen nimen alle, vaan seuraavat edustuskeikat ovat vasta marraskuussa. Chrisin kohdalla kalenteri on täysin tyhjä.

Kruununprinsessa Victorialle on merkitty kalenteriin töitä tasaiseen tahtiin. Näiden lisäksi hän suorittaa erikoisupseerikoulutustaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan