Prinssi Harrylta vakava väite – henki on uhattuna

Prinssi Harrylta vakava väite – henki on uhattuna

Prinssin turvallisuusasioita puidaan yhä oikeudessa.

Mainos
Mainos päättyy

Prinssi Harryn oikeudenkäynti Iso-Britannian sisäministeriötä vastaan jatkui keskiviikkona (9.4.) Lontoon oikeustalolla. Pitkään jatkuneessa väännössä on kyse prinssin turvallisuusjärjestelyistä, kun hän vierailee Britanniassa.

Harryn asianajaja KC">Shaheed Fatima KC varoitti oikeudessa, että prinssin henki on vaakalaudalla kiistan vuoksi. Oikeudenkäynnistä uutisoi muun muassa The Independent.

– Tässä on kyse ihmisestä, jonka turvallisuus ja henki on vaarassa, juristi painotti.

Asianajajan mukaan prinssille on luvattu erityinen turvallisuusprosessi, joka on todellisuudessa selvästi huonompi kuin aiemmin.

Harry, 40, saapui itse paikalle oikeuteen keskiviikkona. Hän istui hiljaa oikeussalissa ja teki muistiinpanoja.

Mainos
Mainos päättyy

Dramaattinen välikohtaus

Oikeudenkäynnin tauolla sattui yllättävä välikohtaus. Kun Harrya saatettiin ulos salista, eräs nainen huusi tukevansa prinssiä.

– Jos olette lehdistön edustajia, te olette syy siihen, ettei hän ole enää Englannissa, naisen kerrotaan huutaneen.

Sisäministeriön asianajaja Sir James Eadie KC korosti, että Harryn tilanne on ainutlaatuinen.

– Ei ole mitenkään tavallista, että kuninkaallinen perheenjäsen ilmoittaa jättävänsä tehtävänsä ja muuttavansa ulkomaille, Eadie totesi.

Hankalasta tilanteesta huolimatta prinssi poistui oikeustalolta hymyilevänä.
Hankalasta tilanteesta huolimatta prinssi poistui oikeustalolta hymyilevänä.
Mainos
Mainos päättyy

Pitkä vääntö

Oikeudenkäynti koskee Britannian sisäministeriön alaisen Ravec-komitean päätöstä muuttaa Harryn turvallisuusjärjestelyjä tämän luovuttua kuninkaallisista tehtävistään vuonna 2020.

Harry valitti päätöksestä hävittyään ensimmäisen oikeuskäsittelyn viime vuonna. Nyt käsitellään Harryn valitusta.

Prinssi on todennut, ettei hänen tai hänen perheensä ole turvallista oleskella Iso-Britanniassa. Hän on tarjoutunut myös maksamaan itse turvajärjestelyistä.

Harryn asianajajat väittävät, että uusi turvallisuusjärjestely on perusteettomasti erilainen ja huonompi kuin muilla kuninkaallisilla. Sisäministeriö puolustaa päätöstä ja sanoo, ettei tapauksia voi verrata suoraan toisiinsa.

Vain käytännössä vuorokauden ympäri työskentelevillä kuninkaallisen perheen jäsenillä on oikeus ympärivuorokautiseen vartiointiin.

Mainos
Mainos päättyy

Esimerkiksi prinsessa Anne ja jopa Edinburghin herttua Edward ja herttuatar Sophie saavat turvajärjestelyt vain virallisten, kuninkaallisten työtehtävien ajaksi.

Oikeus ilmoitti antavansa päätöksensä myöhemmin kirjallisena. Tuomari Sir Geoffrey Vos arvioi, että ratkaisuun tuskin päästään ennen pääsiäistä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan