Kruununprinsessa Victoria: Firmalle miljoonatili!

Kruununprinsessa Victoria: Firmalle miljoonatili!

Kuninkaan lapset haalivat jättisummia.

Mainos
Mainos päättyy

Ruotsin kuninkaallisten raha-asiat eivät toimi aivan samalla tavalla kuin tavan palkkatyöläisen. Taustalla pyörii esimerkiksi yhtiöitä, joissa puidaan sijoituksia ja osakkeita.

Arkistovideo: Tällaisissa paikoissa kuninkaalliset asuvat

Kruununprinsessa Victorian, prinssi Carl Philipin ja prinsessa Madeleinen osakesalkkua hallinnoi yhtiö Gluonen AB. Arvopaperiyhtiön toimitusjohtaja on Jan Lindman – kuningas Kaarle Kustaan ja kuningatar Silvian lapset eivät itse ole mukana hallituksessa.

Mainos
Mainos päättyy

Isot tulokset

Expressenin mukaan Gluonen teki 3,04 miljoonan kruunun eli noin 272 120 euron voiton verojen jälkeen vuonna 2024. Asia ilmenee yhtiön vuosikertomuksesta.

Yhtiön toimitusjohtaja on myös hovin talousjohtaja. Hän kertoo, että Gluonen AB tekee vuosittain hyvin pienen määrän kauppoja, vain viisi tai kuusi.

– Viime vuonna teimme hieman vähemmän kauppoja kuin yleensä, koska mielestämme kehitystä oli erittäin vaikea arvioida.

– Mutta pitkällä aikavälillä yhtiön sijoitukset ovat kehittyneet melko hyvin, joten emme ota stressiä siitä, että joskus otamme kauppojen suhteen rauhallisemmin, hän kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Suosivat kotimaista

Kuten kuningasperhe luonnollisesti mielellään tekee, ovat myös lasten osakesalkkujen sisällöt ruotsalaisia. Yhtiö on ostanut vain joitakin ulkomaisia osakkeita, mutta nekin ovat pohjoismaisilta firmoilta.

Yhteensä Victorialla, Madeleinella ja Carl Philipillä on osakkeita yhdessätoista yhtiössä.

Tällä hetkellä salkun arvo on 70 miljoonaa kruunua eli noin 6,27 miljoonaa euroa.

Rahaa kertyy

Gluonen AB perustettiin vuonna 1989, eivätkä sisarukset ole koskaan päässeet kajoamaan sen varoihin. Voitot on aina sijoitettu takaisin osakesalkkuun, joten ne ovat päässeet kasvamaan vuosien saatossa.

Mainos
Mainos päättyy

Victoria, Carl Philip ja Madeleine omistavat kukin 32 prosenttia yhtiöstä. Viimeiset neljä prosenttia jäivät kuningas Kaarle Kustaalle ja kuningatar Silvialle.

Osakkeista neljäsosa on sijoitusyhtiö Investorista. Lisäksi salkkuun on ostettu osakkeita Volvosta, Securitaksesta ja Atlas Copcosta. Vuonna 2025 yhtiö on ostanut osakkeita Alfa Lavalista ja myynyt osan Sandvikin osakkeistaan.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan