Kohuprinssi Andrew ja Sarah Ferguson avioliittohuhujen keskellä

Andrew'n ja Fergien poikkeuksellinen suhde on herättänyt vuosien varrella rutkasti spekulaatioita.
Prinssi Andrew ja Sarah Ferguson ovat jo pitkään herättäneet spekulaatioita mahdollisesta uudelleenavioitumisesta.
Pari meni naimisiin 23. heinäkuuta 1986, mutta erosi kymmenen vuotta myöhemmin, vuonna 1996. Heidän suhteensa ei kuitenkaan ole lainkaan tavanomainen eronneen kuninkaallisen parin suhde. Yorkin herttuatar on nähty entisen aviomiehensä rinnalla useissa merkittävissä kuninkaallisissa tapahtumissa.
Pääsiäissunnuntaina (20.4.) herttuatar liittyi kuninkaallisten ryhmään ja seurasi kuningas Charlesia kirkkoon. Fergie näytti iloiselta ollessaan mukana tilaisuudessa. Hänet nähtiin juttelemassa kirkon henkilökunnan kanssa ja nauramassa keskustellessaan entisen aviomiehensä prinssi Andrew’n kanssa.
Tämä ei suinkaan ollut ensimmäinen kerta viime kuukausina, kun Fergie on esiintynyt julkisesti kuninkaallisten rinnalla. Hän liittyi myös perheen seuraan St Mary Magdalenen kirkossa perinteisessä joulupäivän jumalanpalveluksessa Norfolkissa.

Rakkaus on yhä olemassa
Vaikka prinssi Andrew ja Sarah Ferguson erosivat virallisesti vuonna 1996, he asuvat yhä yhdessä Berkshiressa sijaitsevassa Royal Lodge -residenssissä. He ovat kumpikin kommentoineet vuosien varrella useita kertoja suhdettaan.
– En sulje pois mahdollisuutta mennä uudelleen naimisiin, mutta en myöskään suunnittele sitä. Jos tilaisuus joskus tulisi, en tiedä, mitä tekisin – se ei ole suunnitelmissamme, Andrew sanoi vuonna 2000 Tatlerille.
– Emme ole keskustelleet uudelleenavioitumisesta tai muusta sellaisesta… Sanon vain, että jos niin tapahtuisi, hienoa. Se ei ole suunnitteilla, mutta ei myöskään poissuljettua, Fergie sanoi.
– Rakkaus on yhä olemassa, mutta se on muuttanut muotoaan… Tilanteemme Sunninghillissa (heidän silloisessa kodissaan) on melko poikkeuksellinen ja hyvin ainutlaatuinen.
Maailman onnellisin eronnut pari
Vuosien varrella Fergie on tullut tunnetuksi siitä, että hän on kuvaillut heidän olevan maailman onnellisin eronnut pari.
Vuonna 2013 hän esiintyi kirjallisuusfestivaaleilla ja puhui ylistävään sävyyn ex-miehestään.
– Hän on yhä minun komea prinssini – hän tulee aina olemaan minun komea prinssini.
Viime vuosina avioliittohuhut ovat taas heränneet, sillä pari on esiintynyt yhdessä useissa korkean profiilin tapahtumissa. Vuonna 2021 Fergie sanoi The Telegraphille heidän olevan tyytyväisiä siihen, miten asiat ovat.
Siunaus Charlesilta
Vuonna 2024 huhut saivat uusia kierroksia. Daily Mailin mukaan lähteet kertoivat, että Charles oli antanut Andrew’lle ja Fergielle siunauksensa mennä naimisiin.
– Jos Yorkin herttua ja herttuatar viimein lakkaavat jahkailemasta ja tekevät päätöksen mennä uudelleen naimisiin, kuningas on tehnyt sen heille helpommaksi. Lähteen mukaan Charles on ilmaissut Andrew’lle ja Fergielle antavansa siunauksensa, Ephraim Hardcastlen raportissa kerrottiin.