Yle: Kuljetusyhtiö Uberin kohulobbari lupaili huippuvirkoja Alexander Stubbille

alexander stubb
Mainos
Mainos päättyy

Kansainvälinen tietovuoto paljasti kyyditysyhtiö Uberin harjoittaman kuljettajien laiminlyönnin ja asiakkaiden vakoilun, jota tapahtui myös Suomessa. Tietovuodossa selvisi, että Uber on luonut yhteyksiä eri valtioiden johtohahmoihin vaikuttaakseen maiden taksilainsäädäntöihin. 

Ylen MOT-toimitus on ainoa suomalainen media, jolla on pääsy tietovuodossa julkistettuihin asiakirjoihin. 

Alexander Stubb paljasti ratkiriemukkaan keinon pitää tunkeilijat poissa mökiltään: "Ota ryyppy" - kuva!

Uber lobbasi aktiivisesti Suomessa vuosina 2014-2016, millä pyrki mahdollistamaan toimintaansa ja vaikuttamaan taksilain uudistukseen.

Mainos
Mainos päättyy

Tällöin pääministerinä ja valtionvaraministerinä toiminut Alexander Stubb avustajineen oli tiiviisti yhteydessä sittemmin tietovuodon tehneen Uberin lobbarin Mark MacGannin kanssa. 

- Alexander on käynyt koulunsa Yhdysvalloissa ja hän todella hiffaa asian. Hän tahtoo vapauttaa markkinat, Yle kertoo kuljetusyhtiön arviossa lukeneen. 

Mark lupaili Alexanderille huippuvirkoja ja paikkoja kansainvälisten yritysten hallitukssa vuonna 2016, kun esitys taksilain uudistuksesta oli jätetty eduskuntaan. Uudistuksen ensimmäinen versio noudatti YLE:n mukaan täysin Uberin toiveita. 

Alexander oli tuolloin jättänyt ministerintehtävät ja toimi edelleen Kokoomuksen kansanedustajana. 

alexander stubb

Tästä hymystä ei voi erehtyä! Alexander Stubbin aikuiseksi kasvanut poika virnistää isänsä vierellä - kuin kaksi marjaa

- Meidän pitää miettiä muitakin yrityksiä. Pankkien lisäksi miettimisen arvoisia ovat esimerkiksi Carlyle, KKR ja Bridgewater Associates. Ne ovat näkyvämpiä ja vähemmän mielipiteitä jakavia kuin isot investointipankit, mutta yhtä kiinnostavia ja vaikutusvaltaisia, Mark kirjoitti Alexanderille osoitetussa viestissään.

Mainos
Mainos päättyy

Kyseiset yritykset ovat suuria sijoitusyhtiöitä. 

Myöhemmin Mark lähetti vielä listan kansainvälisistä yrityksistä, joihin hänellä oli jalansijaa ja pystyisi tehdä tiedusteluja Alexanderin puolesta. Yhtiöiden joukossa oli myös Uber. 

Yle kertoo, että Stubbin mukaan työpaikkojen lupailulla ja taksilain uudistuksella ei ollut mitään tekemistä toistensa kanssa, vaan kyse oli kahden jo hyvän aikaa tunteneen ihmisen viestittelystä. 

Alexander ei lopulta päätynyt minkään kyseisten yhtiöiden hallituksiin, mutta hänet nimettiin Suomen hallituksen toimesta vuonna 2017 Euroopan investointipankin varapääjohtajaksi. 

Tältä Alexander Stubb näytti yli 30 vuotta sitten - näin jenkkihymy on vuosien varrella kehittynyt!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan