Alexander Stubb paljasti ratkiriemukkaan keinon pitää tunkeilijat poissa mökiltään: "Ota ryyppy" - kuva!

Nykyisin EU-yliopiston (European University Institute) professorina ja yksikön johtajana Italiassa työskentelevä Alexander Stubb, 53, julkaisi hervottoman kuvan mökkinsä varashälyttimestä Twitter-tilillään. Entinen Suomen pääministeri on neuvokkaasti keksinyt, kuinka vähentää ilkivaltaa mökkimaastossa Stubbin perheen ollessa poissa paikalta.
Ex-pääministeri Alexander Stubb törsäsi 370 000 euroa – piilopirtti ökyalueella!
Kuvassa on terassiin kiinnitetty muovitasku, jonka sisälle on kirjoitettu viesti pihaan eksyjille. Viestilapun vieressä on kaksi snapsilasia ja pullollinen perisuomalaista vahvaa alkoholijuomaa.
- Hei! Siellä ei ole arvotavaroita. Ole ystävällinen, älä riko ikkunoita tai ovia. Jos sinulla on kylmä, ota ryyppy. Jos haluat sisään lämmittelemään, pirauta toisella puolella olevaan numeroon, kerromme mistä avain löytyy. Hyvää talvea, Stubukat, viestissä kerrotaan.
Tältä Alexander Stubb näytti yli 30 vuotta sitten - näin jenkkihymy on vuosien varrella kehittynyt!
Instagram-sivuilleenkin kuvan jakanut ex-ministeri kertoo kuvatekstissä, että nerokas niksi on toiminut mainiosti, vaikka pieniä haittapuolia ilmeneekin.
- Tämä toimii ihan hyvin mökillä. Naapurin setä käy toki aina huikalla, mutta se sallittakoon. Paikat mintissä.
EU-nörtiksi itseään tituleerannut Alex on ollut yhdessä englantilaisen Suzanne-vaimonsa kanssa jo vuosikymmeniä. Pariskunta osti Uudeltamaalta 1,37 hehtaarin niemenkärkitilan vuonna 2019. Stubbit maksoivat kiinteistöstä 370 000 euroa.
Katso myös: NEWS tiistai - Alexander Stubb vitsaili Seiskan kohulla!
Vuoden positiivisimmaksi suomalaiseksi vuonna 2009 valittu Alex on ollut naimisissa vaimonsa kanssa vuodesta 1998 asti ja heillä on kaksi lasta. Urheilullinen ex-ministeri harrastaa säännöllisesti muun muassa maratoneja ja triathloneja. Nykyisin Stubbin perhe asustaa Italiassa Alexin töiden sijaitessa Firenzessä.


Alexander Stubbin uusi kesämökki on kalamiehen paratiisi – tontilla liehuu EU:n lippu! Kuva!