Tuomas Enbuske pröystäilee "kesämökillään" – "oma hovimestari ja puutarhuri"

Tuomas Enbuske pröystäilee 'kesämökillään' – 'oma hovimestari ja puutarhuri'
20230524 HELSINKI. MUMMOTUNNELIN AVAJAISET. Tuomas Enbuske. KUVA: ATTE KAJOVA

Tuomas kokee matkakohteiden löytyvän lähes kotiovelta.

Mainos
Mainos päättyy

Tuomas Enbusken, 45, sosiaalisen median sisällöissä toistuu ruokailu erilaisissa ravintoloissa. Tällä kertaa Tuomas on julkaissut kuvan, jossa istuu hotelli Kämpin Terassilla nauttimassa herkullisen näköistä annostaan.

Suomen tunnetuimpiin ökyhotelleihin lukeutuvaa Kämpiä Tuomas kutsuu vaatimattomasti kesämökikseen. 

illallista kesämökin terassilla. mulla on varmasti suomen halvin kesämökki, ja silti oma hovimestari ja puutarhuri. eikä mene rahaa edes bensaan, hän vitsailee "mökkinsä" palvelun tasosta.

Tuomas kertoo poistuneensa kesän aikana Helsingistä vain yhdeksi yöksi, ja senkin hän mainitsee tapahtuneen muista kuin hänestä itsestään johtuvista syistä. Myös Kämp sijaitsee Helsingin keskustassa.

Mainos
Mainos päättyy

Pystytkö samaistua? Tuomas Enbuske kiusallisesta ravintolaongelmasta: "Noloa"

Hän mainitsee viettäneensä Helsingissä yli 20 juhannusta, eli noin puolet elämänsä juhannuksista. Hän kokee myös matkustustarpeidensa täyttyvän lähes kokonaan Helsingin rajojen sisäpuolella.

jos haluan berliiniin, menen siltaseen, jos new yorkiin, menen teurastamolle, jos frankfurtiin, menen kalasatamaan, jos espanjaan, menen hietsuun, jos lappiin, menen nuuksioon, Tuomas luettelee.

Muistatko? Jaajo Linnonmaa aloitti nakuiluohjelmasta, Vappu Pimiän tv-ura starttasi vaatimattomasti – tältä televisiosuosikit näyttivät nuorina

Tuomas pysyttelee mielellään Helsingissä.
Tuomas pysyttelee mielellään Helsingissä.

Tuomasta ällistyttää se, että jotkut kokevat tarpeelliseksi poistua kotikaupungistaan loman ajaksi.

Mainos
Mainos päättyy

kuulin just kauhukseni, että on ihmisiä, jotka vihaavat kotipaikkaansa niin paljon, että joutuvat lomalla pakenemaan toiselle paikkakunnalle tai jopa ulkomaille, hän hämmästelee.

Lopuksi hän kuittaa, että Helsingissä asuvilla ei tuollaista tarvetta ole.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan