Presidentti Alexander Stubb ja Suzanne-puoliso yllättivät tavisten seassa – salakuva!

Presidentti Alexander Stubb ja Suzanne-puoliso yllättivät tavisten seassa – salakuva!
20251219 HELSINKI. Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja rouva Suzanne Innes-Stubb vastaanottavat perinteiset joulutervehdykset Presidentinlinnassa. KUVA: ATTE KAJOVA

Bisnesluokkaa ei lennolla ollut lainkaan, joten presidenttipari matkusti aivan tavallisessa turistiluokassa muiden matkustajien seassa.

Mainos
Mainos päättyy

Finnairin lento Lanzarotelta Helsinkiin tiistaina 13. tammikuuta ei alkanut aivan suunnitelmien mukaan.

Koneen piti lähteä jo kello 14.15, mutta lähtö viivästyi ja ilmaan päästiin vasta noin tuntia myöhemmin 15.30 paikallista aikaa.

Kone oli lähes täynnä lomalta palaavia suomalaisia – mukana paljon lapsiperheitä ja väsynyttä lomakansaa.

Mainos
Mainos päättyy

Paikalla oli lukija Seiskan lukija, joka suuntasi omalle paikalleen koneen etuosaan.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja puoliso Suzanne Innes-Stubb ovat näyttävä pari.
Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja puoliso Suzanne Innes-Stubb ovat näyttävä pari.

Pressapari turistiluokassa

Samassa nainen huomasi muutaman rivin takana, varauloskäytävän kohdalla, tutunnäköisen miehen.

– Katsoin tarkemmin ja tajusin: sehän on tasavallan presidentti Alexander Stubb sekä rouva Suzanne Innes-Stubb.

Presidentti matkusti siis puolisonsa kanssa, mutta lapset eivät olleet mukana.

Mainos
Mainos päättyy

Lasten sijasta lukijan mukaan oli kolme turvamiestä.

– Bisnesluokkaa ei lennolla ollut lainkaan, joten presidenttipari matkusti aivan tavallisessa turistiluokassa muiden matkustajien seassa.

Alexanderia on pidetty jopa Donald Trump -kuiskaajana, sillä vaikuttaa tulevan länsijohtajista poikkeuksellisen hyvin juttuun 'vapaan maailman' johtajan kanssa.
Alexanderia on pidetty jopa Donald Trump -kuiskaajana, sillä vaikuttaa tulevan länsijohtajista poikkeuksellisen hyvin juttuun "vapaan maailman" johtajan kanssa.

”Tavalliset matkustajat -meininki"

Taannoin Seiskan lukija törmäsi lentokoneessa pääministeri Petteri Orpoon (kok) perheineen, joka niin ikään lensi rennosti turistiluokassa.

– He olivat tosi rentoja, ihan lomafiiliksissä. Ei mitään virallista olemusta, enemmänkin sellainen ”tavalliset matkustajat” -meininki, lukija kuvailee.

Mainos
Mainos päättyy

Kapteeni pahoitteli kuulutuksessa myöhästymistä ja kertoi, että kone oli saapunut kentälle myöhässä ja miehistön saamisessa oli ollut haasteita. Presidentti oli jopa itse kysynyt myöhästymisen syytä lentoemännältä.

Pitkästä matkasta ja huonosta säästä johtuen kone ei päässytkään suoraan Helsinkiin, vaan joutui tekemään tankkausvälilaskun Faroon, Portugaliin – kuulemma melko tavallista tällä reitillä, lukija tietää kertoa.

Presidenttikaudellaan Alexander on tavannut useamman kerran Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin.
Presidenttikaudellaan Alexander on tavannut useamman kerran Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin.

Kyseli puuroa

Välilaskun aikana matkustajia pyydettiin pysymään paikoillaan tankkauksen ajan.

– WC:ssä sai käydä vain luvan kanssa – näin myös presidentin kohdalla.

– Alex ja hänen puolisonsa lähinnä lepäsivät ja lukivat kirjoja. Presidentti kysyi myyntikärrystä puuroa, muuten he taisivat olla omilla eväillä liikkeellä.

Moni matkustaja huomasi kyllä, kuka koneessa oli kyydissä. Lennon alussa useampi yritti ottaa kuvia puhelimella, mutta lentoemäntien piti puuttua asiaan.

– Sen jälkeen presidenttipari sai olla aika rauhassa, eikä pressa juuri ottanut kontaktia muihin matkustajiin.

Alex ja Suzanne istuivat kuin ketkä tahansa Keijo ja Marjatta turistiluokassa.
Alex ja Suzanne istuivat kuin ketkä tahansa Keijo ja Marjatta turistiluokassa.

Triathlon

Koneessa matkusti myös pieni joukko Suomen triathlonjoukkuetta, joka oli ollut harjoitusleirillä Lanzarotella.

Lukijan mukaan presidenttikin oli osallistunut johonkin heidän treeniinsä.

Helsinkiin saavuttiin lopulta vain hieman aikataulusta myöhässä. Laskeutumisen jälkeen lentoemäntä pyysi matkustajia pysymään vielä paikoillaan.

Syykin selvisi pian: presidenttipari poistui koneesta ensimmäisinä – tietenkin turvamiesten saattelemana.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan