Tuija Pehkoselta rehellinen joulutilitys: "Meni överiksi"
Tuija on nähnyt elämänsä aikana kaikenkirjavia jouluja.
Juontaja Tuija Pehkonen, 40, on juontotöidensä ohella ahkera somettaja. Hänen somesisältönsä pyörii usein perhearjen ympärillä – onhan hänellä ja Eero Ettalalla kaksi lasta.
Arkistovideo: Pamela Tola kertoo joulusunnitelmansa
Kuten monet julkkisäidit, myös Tuija on vuosien varrella tottunut esittelemään joulupuuhiaan sosiaalisessa mediassa.
Aatonaattona Tuija pohti julkaisussaan, kuinka joulut ovat vuosien saatossa muuttuneet. Julkaisussa on monta kuvaa, joista ensimmäisessä näkyy nykyhetki; Tuija setvimässä jouluvaloja lattialla istuen ja rennosti pukeutuneena, lapsi apunaan.
– Kaikki sen tietää, että mä rakastan joulua. Jouluihminen henkeen ja vereen. Siksi kai moni ajattelee, että jouluni olisivat aina olleet onnistuneita, tunnelmallisia ja onnentäyteisiä, Tuija pohjustaa.
– Mulla on paljon ihania joulumuistoja, mutta tietenkin myös mun ovat olleet monenlaisia. Mukaan on mahtunut vaikeita ja surullisiakin hetkiä, Tuija tunnustaa.
Vaikeitakin aikoja
Kuvissaan hän kertoo, että takana on esimerkiksi poikkeuksellinen joulu, joka seurasi hänen vanhempiensa eroa. Tämän joulun hän vietti äitinsä kanssa kahdestaan.
– Me molemmat yritimme parhaamme, mutta kyllä se oli vähän surullinen joulu, Tuija muistelee.
Myös Eeron ja Tuijan ensimmäinen joulu avioparina sujui uupuneissa tunnelmissa, kun he nukahtivat kyläreissulla.
Eräs Tuijan joulukömmähdyksistä on puolestaan varsin poikkeuksellinen.
– Oli joulu, jolloin lahjoja oli niin paljon, että laitoin pukille häpeissäni jälkikäteen pahoitteluviestin "överiksi meni".
Tuija kertoo kokeneensa myös joulun isän kuoleman jälkeen. Tuolloin suru oli vahvasti mukana. Toisenlaista oli nuoruudessa, jolloin jouluna piti päästä "tapanintansseihin baariin ja rilluttelemaan".
Tärkeä muistutus
Tuija mainitsee myös lasten sijasta kitaransa soittamiseen keskittyneen joulupukin sekä ensimmäisen oman kodin joulun, jolloin hän päätöksestään huolimatta sekä stressasi että panosti ruokiin liikaa.
– Oon päässyt siis kokemaan hyvin monenlaisia jouluja. Kaikki eivät ole olleet onnellisia tai varsinkaan hienoja, mutta jokaiseen on kuitenkin mahtunut jotain hyvää, Tuija summaa.
Tuija kertoo joulumuistelunsa olevan samalla muistutus myös hänen seuraajilleen siitä, että joulut voivat joskus näyttää erilaisilta tai toivotusta poikkeavalta.
– Rauhaa, halauksia, lämpimiä ajatuksia jouluusi joka tapauksessa – olipa se millainen tahansa, hän toivottaa seuraajilleen.