Torttuylläri! Aki Tykki löysi kaupasta poikkeuksellisen herkun, jonka edessä hän nöyrtyi välittömästi: "Minä olen heti kiltisti ostamassa"

Happoradio-yhtyeen laulaja Aki Tykki, 46, on aktiivinen somettaja. Eilen tiistaina (21.12.) Aki jakoi seuraajilleen Instagram-tilillään päivityksen, jossa hän esittelee seuraajilleen hämmentävän kausiherkun. Kyseinen leivonnainen on Runebergintorttu, jota ei yleensä syödä näin joulun alla.
- Siis jos te kauppiaat kuvittelette, että kun te yhtäkkiä nostatte runebergintortut joulun alla valikoimaan, minä olen heti kiltisti niitä ostamassa, te olette täysin oikeassa, hän kirjoittaa.
Ohhoh! Happoradion Aki Tykki tunnistamattomana tuoreessa kuvassa - "Kuka toi on?"
Moni kommentin kirjottaneista faneista on ollut hämmentynyt siitä, että kyseistä herkkua on saanut kaupasta. Herkun sesonkikausi on nimittäin helmikuun alussa vietettävän J.L Runebergin päivän tienoilla.
- Ja kyllä! Kuulin, että Jätkäsaaren K-Marketissa niitä olisi ympäri vuoden (ja juuri siksi en voi mennä sinne), yksi seuraajista tunnustaa.
- "Runebergin tonttu" toimis nimenä näin joulun alla paremmin, jos muokkaisivat joulutuotteeksi, toinen veistelee.
Eräälle toisellekin kotimaisen musiikkimaailman kärkinimelle torttu tuntuu maistuvan.
- Paras leivos, Gaselleista tuttu räppäri Hätä-Miikka kehaisee.