Tommy Fräntin vaimon kuolemasta on tasan vuosi - näin uutisankkuri kunnioitti puolisonsa muistoa

Uutisankkuri Tommy Fräntin, 51, vaimon kuolemasta on tullut tänään kuluneeksi tasan vuosi. Saara Kovero menehtyi maaliskuun 3. päivänä vuonna 2022.
Tommyn Saara-vaimo oli kuollessaan vain 44-vuotias. Hän vietti viimeiset hetkensä saattohoidossa. Rakkaidensa ympäröimänä menehtyneen Saaran kuolinsyyksi on vahvistettu syöpä.
Uutisankkuri Tommy Fräntin Saara-vaimo kuoli syöpään: "Neurokirurgi pelasti kolme kertaa"
Jo aamun varhaisimpina tunteina Tommy julkaisi Instagram-tilillään kuvan, jossa suuren valkean kyyhkysen siluetti näyttäytyy pilvien täyttämää taivasta vasten. Tyylitellyn teoksen alle Tommy on merkannut päivämäärän 3.3.22.
Viime viikonloppuna Tommy matkusti Lappiin muistelemaan Saara-vaimoaan. Uutismies julkaisi talvisen maisemakuvan tunturi Kaunispään huipulta.
- Siitä on kohta vuosi, kun lähdit taivaan tuuliin ja me tultiin sun perässä tänne, koska täällä näkee taivaan paremmin. Nyt ollaan täällä taas ja tänään tuntui siltä, että niin olit sinäkin, Tommy kirjoitti kuvatekstissään.
Tommy Fränti muisteli kuollutta vaimoaan - Kirsi Alm-Siira herkistyi
Tommy on jakanut kuluneen vuoden aikana avoimesti ajatuksia rankasta menetyksestään.
Hän on muistellut vaimoaan lukuisissa somepäivityksissä ja merkkaakin rakkaan puolisonsa Instagram-tilin usein tekemiinsä julkaisuihin.
Tommy Fränti merkitsi kuolleen vaimonsa kuvajulkaisuunsa Ruotsista
Saaran menehdyttyä viime keväänä, Tommy jäi muutaman kuukauden sairauslomalle.
Hän palasi takaisin uutistyön pariin jälleen heinäkuussa.
Vaimon kuoleman myötä Tommy jäi kolmistaan parin kahden lapsen kanssa.