Tiesitkö? Vaajakoskelta löytyy ainutlaatuinen Elvis-pyhättö

Kun navigaattoriin laittaa osoitteen Elviskuja 1 Vaajakoski, se johdattaa Marjatta Kinnusen, 78, perustamalle ainutlaatuiselle Elvis-pyhätölle.
Vaajakoskelainen
eläkeläinen Marjatta Kinnunen muistaa yhä kristallinkirkkaasti, kun hän
kuuli ensimmäisen kerran Elviksen laulavan radiossa.
– Olin 10-vuotias. Radiossa soitettiin Elviksen Love Me Tender. Sydämeni alkoi pamppailla, ja mietin, että kuka on tuo ihana laulaja. Minusta tuli fani saman tien.
Suomessa ei 1950-luvulla ollut juurikaan saatavilla Elviksen levyjä tai fanitavaraa. Vuosikymmenen lopulla muotiin tulivat sitten purkkapaketit, joista löytyi maailmantahtien keräilykuvia.
– Ja sieltä löysin ensimmäisen Elviksen fanikuvankin. Ja siitä se keräysvimma sitten lähti!

Mallina Elviksen synnyinkoti
Marjatalle alkoi vuosien varrella karttua vähitellen jos minkälaista Elvis-fanitavaraa.
– Läheisteni ja ystävienikin on aina ollut helppo ostaa minulle synttärilahjoja. On riittänyt, kun esine liittyy jollain tavoin Elvikseen, Marjatta naurahtaa.
Vuosikymmenten kuluessa superfanin kotitalon vintti alkoi olla jo niin täynnä Elvis-kamaa, että tilat uhkasivat loppua kesken. Ratkaisu ongelmaan löytyi perhepiiristä.
– Miniäni ehdotti, että rakennetaan sellainen pieni tupamuseo tähän kotini viereen ja laitetaan tavarat näytille.

Marjatta piirsi ensimmäisen tuvan mallin itse ruutupaperille.
– Piirrokseni esikuvana toimi Elviksen Tupelon kaupungissa Yhdysvaloissa oleva syntymäkoti. Sekin oli sellainen hyvin pieni ja vaatimaton tölli.
Elvis-tavaraa oli kuitenkin niin paljon, että ensimmäisen tuvan vierelle rakennettiin toinenkin tupa.
Viisitoista vuotta sitten Elvikselle pyhitetty tupamuseokokonaisuus avattiin kaikelle kansalle nähtävyydeksi.
– Nämä kaksi tupaa kuvastavat Elviksen tarinan alkua ja loppua. Ensimmäisen mökin näyttely kertoo nuoresta Elviksestä ja toinen hänen myöhemmästä, hieman surullisemmasta aikakaudestaan.

Käkikellostakin kurkistaa Elvis
Elvis-tupamuseolle johtava tiekin on virallisesti Elviskuja 1.
– Meidän kotitiellämme ei ollut nimeä, ja ehdotin sitten kunnalle tämän ja läpi meni, Marjatta hymähtää.

Tätä nykyä Marjatan perustama ja emännöimä Elvis-pyhättö on suosittu matkailunähtävyys. Molemmissa tuvissa on tuhatmäärin vaikka minkälaista Elvis-tavaraa: Lp-levyjä, kelloja, nalleja, kirjoja, valokuvia, laseja, koruja, pieniä autoja, laukkuja, käsilaukkuja ja isoja laukkuja, rahapusseja, sateenvarjoja… ja ovensuussa jopa Elvis-käkikellokin. Käen sijaan luukusta tulee tasatunnein pikkuruinen Elvis heläyttämään pienen pätkän tuttua rokkiansa. Laulajalegendan myöhäisempää aikakautta esittelevässä tuvassa on alkuperäismallin mukaan tehtyjä Elviksen esiintymisvaatteitakin.
– Aina kun olen ollut reissussa, mukaan on tarttunut jotain fanitavaraa. Tallinnasta löytyi Elvis-maatuskanukkeja. Missään muualla en ole sellaisia nähnyt.

Suomen mittakaavassa ainutlaatuinen Elvis-museo on auki keskiviikosta sunnuntaihin toukokuusta elokuun loppuun. Sisäänpääsy on ilmainen. Marjatta asuu itse vieressä omakotitalossa, joten hän tulee paikalle aina mahdollisuuksien mukaan oppaaksi, kun turisteja ilmestyy paikalle.
– Näyttelyssä soi aina Elviksen musiikki. Toisessa tuvassa on televisio, jossa pyörii Elviksen yksi Las Vegasin konsertti. Siellä voi myös katsoa Elvis-elokuvia, jos haluaa. Minulta saa myös kysellä Elviksen historiasta, Marjatta valaisee.