Tiesitkö? Jumalaisen kaunis suomalaisnäyttelijä Olivia, 23, on maailmankuulun oopperalaulajan lapsenlapsi: ”Ukki on varmasti vaikuttanut uraani”

Kansainvälistä suosiota nauttiva Netflix-sarja Sorjonen on vääntynyt valkokankaalle. Omaperäisestä rikostutkija Kari Sorjosesta (Ville Virtanen) kertova sarjamurhaajatrilleri Sorjonen: Muraalimurhat saa ensi-iltansa huomenna keskiviikkona 27. lokakuuta.
Miikko Oikkosen käsikirjoittaman ja Juuso Syrjän ohjaaman elokuvan kutsuvierasensi-iltaa juhlitaan parhaillaan Helsingin BioRex Triplassa. Mukana punaisen maton juhlahumussa nähdään luonnollisesti myös elokuvan näyttelijöitä.

Ville Virtanen sai erityiskohtelua Sorjonen-elokuvaa tehdessä – ”Se oli oma toivomukseni”
Yhdellä Sorjosen näyttelijöistä on poikkeuksellisen mielenkiintoinen perhetausta. Tv-sarjassa ja elokuvassa rikostutkija Kari Sorjosen Janina-tytärtä näyttelevän Olivia Ainalin, 23, isoisä on Suomen kaikkien aikojen menestyneimpiin oopperalaulajiin lukeutuva Jorma Hynninen.

– Kyllä, näin on. Ukki on varmasti osaltaan vaikuttanut uraani ja siihen, että olen aikoinaan itsekin päätynyt tekemään musiikkia, Olivia aprikoi Seiskalle.
Moninkertaisesti palkittu ja kansainvälisesti erittäin arvostettu Jorma Hynninen on tähtibaritoni, jonka mahtavaa ääntä on kuultu vuosien saatossa käytännössä kaikissa maailman johtavissa oopperataloissa New Yorkin Metropolitanista Milanon La Scalaan.

80-vuotiaan mestarin tyttärentytär Olivia kuitenkin korostaa löytäneensä oman musiikillisen polkunsa, kuuluisasta isoisästään huolimatta.
– Vaikka kaikki perheessäni ovat muusikoita, koen löytäneeni musiikin itse. Eikä niin, että olisin vain seurannut perheen jalanjäljissä. Toki perheeni musikaalisuus on tuonut erilaisia mahdollisuuksia.
Ruotsia valloittava näyttelijä Ville Virtanen levittelee käsiään: Suosioni on täysi mysteeri
Siinä missä herra Hynninen tunnetaan mannerlaattoja liikuttavasta jylhästä äänestään, poppia purkittava Olivia laulaa aavistuksen heleämmällä soundilla.

– Basso ei valitettavasti lähde ihan samalla lailla kuin ukilla! Minulla se menee ennemminkin altto- ja sopraano -puolelle, Olivia naurahtaa.
– Musiikillinen maailmamme on hyvin erilainen ukin kanssa. Tietysti musiikki itsessään yhdistää meitä, mutta ukki ei ole lähtenyt neuvomaan. Se on hyvä juttu, sillä tuemme toisiamme ja arvostamme sitä mitä teemme.
Sorjonen: Muraalimurhat ensi-illassa keskiviikkona 27. lokakuuta.